Na smart city składa się odpowiedni styl zarządzania, planowanie i stworzenie warunków dla życia mieszkańców. Do tego potrzebne są efektywne rozwiązania w transporcie, ekologii, energetyce, budownictwie czy w sposobie komunikacji z mieszkańcami. Jak zintegrować ogromną liczbę technologii, by były one funkcjonalne?

Czym obecnie jest smart city? Początkowo wszystkie dyskusje zmierzały do prześcigania się w przedstawianiu nowych pomysłów technologicznych, które mogłyby być wykorzystane w zarządzaniu miastami. Próbowano wzbudzić zainteresowanie samorządów rozmaitymi pomysłami. Ostatnio nastąpił jednak zwrot w kierunku wyjścia naprzeciw potrzebom mieszkańców. Kładzie się też nacisk na przemyślane i funkcjonalne podejście do kształtowania inteligentnego miasta, w którym jednocześnie dąży się do oszczędności m.in. zasobów finansowych, czasowych oraz energetycznych. To te potrzeby definiują dalsze rozwiązania technologiczne.

Optymalizacja działań Dziś to mieszkańcy decydują o tym, czego potrzebują. W inteligentnym mieście pojawia się jednak problem, jak zintegrować i jak zarządzać ogromną ilością występujących na rynku innowacyjnych rozwiązań. – Przystępując do projektu i widząc, co niesie technologia oraz jakie są potrzeby mieszkańców miasta, musimy co chwilę coś w nim zmieniać, aby dostosować się do określonych warunków – mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia. – Warto zatem spotykać się w gronie osób łączących sektor publiczny i biznes oraz startupy, które są coraz bardziej aktywne w tym obszarze, aby ze sobą...