Tym samym XIV edycja targów przypieczętowała swoje miejsce jednego z kluczowych wydarzeń w kalendarzu branży ogrodniczej w Polsce. Wystawcy zgodnie zaznaczali, że Gardenia jest świetnym miejscem do spotkania specjalistów branży, doceniając przy tym termin organizacji targów, który wypada przed rozpoczęciem wiosennych prac w ogrodach oraz na terenach zieleni, co zdecydowanie

sprzyja prezentacji swojej oferty na nadchodzący sezon.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji były „Innowacje w ogrodzie”. Przejawiały się one chociażby w produktach odznaczonych Złotym Medalem MTP, który nagradza produkty wyróżniające się na rynku dzięki swoim walorom technologicznym, ekologicznym, użytkowym. W tegorocznej edycji nagrodzono 13 produktów wśród nich m.in. autonomiczne roboty koszące, rośliny i mieszanki nasion czy grill, który emituje mniej szkodliwych substancji podczas spalania.
Po raz kolejny targom ogrodniczym towarzyszył także konkurs o Grand Prix GARDENII skierowany do producentów roślin. W jego ramach wyróżniono cztery firmy: Clematis Źródło Dobrych Pnączy, Plantline, Hoogenraad Handelskwekerijen oraz Zakład Szkółkarski Żywotnik Edward Tuczyński. Zwycięzcą wyboru internautów oraz zwiedzających została Alstremeria Ogrodowa od Clematis Źródło Dobrych Pnączy.
XIV Forum Miejska Sztuka Ogrodowa
Nieodłącznie Gardenii towarzyszyło całodniowe Forum organizowane przez redakcję „Zieleni Miejskiej”. Zarejestrowanych ponad 300 osób mogło wziąć udział w dwóch panelach: „Zieleń dla klimatu” oraz „Klimat dla zieleni”. Forum otworzyła prezentacja na temat planów adaptacji do zmian klimatu. Zagadnienie to zgłębiła dr inż. arch. Justyna Gorgoń, ekspert wiodący Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, która była koordynatorem ogólnokrajowego Projektu dla Ministerstwa Środowiska – opracowania 44 planów adaptacji do zmian klimatu dla największych miast Polski. 
Aby poprawić miejski mikroklimat i warunki życia mieszkańców, w miastach powiększane są tereny zieleni miejskiej. Sadzone na nich rośliny muszą jednak borykać się z trudnymi warunkami siedliskowymi i klimatycznymi, dlatego też ważny jest dobór odpowiednich gatunków oraz dobór metod uprawy i pielęgnacji, które ułatwiają radzenie sobie z niedostatkiem wody i pozwalają oszczędzać jej zasoby – podkreślała dr Monika J. Latkowska z SGGW w Warszawie.
Czy miasta mogą sprzyjać klimatowi? To pytanie postawiła dr Dominika Dymek, specjalistka ds. CONNECTING Nature (Horyzont 2020). Jak zaznaczała: – Gęsta i zwarta zabudowa miejska sprawia, że konieczne jest poszukiwanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, które umożliwią adaptację miast do zmian klimatu. Jednym z nich są tzw. rozwiązania oparte na przyrodzie (NBS) promujące zrównoważone zarządzanie i wykorzystanie przyrody w celu sprostania współczesnym wyzwaniom środowiskowym i społecznym. 
Sporym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia: inż.  Weroniki Sęczek (Wojciechowicz), która omawiała zalety tworzenia zielonych przystanków oraz Karola Podymy (Łąki Kwietne, SAK), który wskazywał że wprowadzanie łąk kwietnych może pozytywnie wpłynąć na środowisko miejskie i pomóc w walce z negatywnymi skutkami zmian klimatu. Oba wątki były kontynuowane w ramach panelu dyskusyjnego: „Miasta vs. zmiany klimatu”, podsumowującego I panel spotkania.
W II panelu mowa była nie tylko o tworzeniu klimatu miasta poprzez niewielkie założenia zieleni, oryginalne place zabaw dla dzieci i dorosłych czy wykorzystywanie wielofunkcyjnych mebli miejskich, ale także o komunikacji z mieszkańcami na przykładzie doświadczeń Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Uzupełnieniem bloku tematycznego okazało się wystąpienie Roberta Stępowskiego, eksperta ds. marketingu terytorialnego, który przekonywał, że to mieszkańcy są najlepszymi ambasadorami swojej miejscowości i to w dużej mierze od nich zależy, czy dane miasto postrzegane jest jako zielone.
Światowe sławy
XIV edycja Targów Gardenia po raz pierwszy gościła Arenę Krajobrazu, spotkanie dla architektów krajobrazu oraz projektantów ogrodów z udziałem zagranicznych prelegentów. Międzynarodowy charakter wydarzenia skupiający w jednym miejscu naukę, profesjonalizm i pasję dowiódł, że łączenie różnych form edukacyjnych we wspólnej przestrzeni spotyka się z dużym zainteresowaniem profesjonalnego środowiska.
Chris Beardshaw z Wielkiej Brytanii przedstawił swoją filozofię i inspiracje wpływające na projektowane przez niego ogrody, zaś Taina Suonio z Finlandii i Jo Thompson z Wielkiej Brytanii przedstawiły autorskie poglądy na współczesne projektowanie ogrodów. Warto podkreślić, że obie autorki przygotowują swoje projekty na nadchodzącą w maju najważniejszą wystawę ogrodniczą – Chelsea Flower Show.
Autorskie prelekcje oraz przeglądy portfolio polskich projektantów przeprowadzone przez zaproszonych z zagranicy gości zgromadziły rekordową liczbę architektów i projektantów ogrodów. Oprócz prelekcji odbywały się pokazy cięcia i pielęgnacji róż, drzew oraz krzewów ozdobnych i owocowych, prowadzone przez czołowych liderów polskiego szkółkarstwa. 
Miłośnicy fotografii, ogrodów i podróży za sprawą premierowej w Polsce wystawy Professional Garden Photographer’s Association mogli odbyć podróż po europejskich ogrodach na wystawie skupiającej 65 fotografii 21 autorów z Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Wystawa wyruszyła w tournée po Polsce.
Dwudniowe wydarzenie przyciągnęło nie tylko liczne grono profesjonalistów i pasjonatów ogrodnictwa, ale także samorządowców – a to za sprawą organizacji panelu dyskusyjnego „Zieleń miejska w strategii promocji miast”.
Dla miłośników prywatnych ogrodów
Jak co roku, jeden dzień targów skierowano do szerokiej publiczności. Kiermasz ogrodniczy oraz niezwykle bogaty program wydarzeń zebrał rzesze pasjonatów na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Poznański Uniwersytet Przyrodniczy, Federacja Arborystów Polskich oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów przygotowali niezwykłe strefy inspiracji i wiedzy, które tętniły życiem przez całe trzy dni trwania targów. 
Judyta Więcławska
Od redakcji:

Od nr 150 „Zieleni Miejskiej” publikujemy zarówno artykuły stanowiące podsumowania prelekcji wygłoszonych podczas XIV Forum Miejska Sztuka Ogrodowa, jak i wywiady z gośćmi specjalnymi Areny Krajobrazu.

Podziękowania
Dziękujemy Współorganizatorowi, Prelegentom, Uczestnikom, Stowarzyszeniom i Partnerom za udział w XIV Forum Miejska Sztuka Ogrodowa.

W Poznaniu premierowo odbyła się Arena Krajobrazu  3x fotobueno/MTP
W Poznaniu premierowo odbyła się Arena Krajobrazu 3x fotobueno/MTP
Wzorem poprzednich lat na Gardenię zaproszono gości z zagranicy w ramach programu Hosted Buyers
Wzorem poprzednich lat na Gardenię zaproszono gości z zagranicy w ramach programu Hosted Buyers
XIV Forum Miejska Sztuka Ogrodowa skupiło ponad 300 uczestników z całej Polski
XIV Forum Miejska Sztuka Ogrodowa skupiło ponad 300 uczestników z całej Polski