W spalarniowym klimacie

W październiku br. KIO oddaliło odwołanie firmy Rafako, dotyczące wyboru wykonawcy spalarni odpadów w Koninie. Oznacza to, że inwestycję będzie realizowało austriackie konsorcjum Integral Engineering und Umwelttechnik. Na wykonanie inwestycji wykonawca będzie miał 40 miesięcy. Natomiast w Krakowie, po wykluczeniu z postępowania na budowę spalarni firmy Mostostal, za
realizację inwestycji odpowiedzialna będzie południowokoreańska firma POSCO Engineering & Construction, z którą 31 października br. Krakowski Holding Komunalny podpisał umowę. Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów ma być gotowy za 36 miesięcy.
spalarnia.jpg: Abrys
 
Rowerowy Wawer
Malownicze dukty leśne Mazowieckiego Parku Krajobrazowego można już podziwiać także z perspektywy dwóch kółek. 6 października br. uroczyście otwarto bowiem Wawerski Szlak Rowerowy. A wszystko w ramach podpisanego porozumienia pomiędzy Dzielnicą Wawer, m.st. Warszawy, Lasami Państwowymi, Lasami Miejskimi – Warszawa, Zespołem Mazowieckich Parków Krajobrazowych oraz Towarzystwem Miłośników Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, dotyczącego współpracy mającej na celu promocję świadomego korzystania z walorów przyrody oraz ochronę Parku. Cztery szlaki o łącznej długości ponad 40 km i różnym stopniu trudności sprawiają, że stanowią one atrakcję zarówno dla kolarzy górskich, jak i dla osób preferujących jazdę rekreacyjną.
 
Kompostownia już działa
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Trzebiatowie zakończył budowę kompostowni osadów. Inwestycję zlokalizowaną przy oczyszczalni ścieków w Chełmie Gryfickim otwarto 2 października br. Budowa kompostowni, do której trafi 2 tys. ton osadów z tamtejszej oczyszczalni, kosztowała 7 mln zł i w 50% była dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przed ZWiK jeszcze jedno wyzwanie – ograniczenie problemu uciążliwości zapachowej. System dezodoryzacji powietrza ma rozwiązać te problemy w ciągu maksymalnie trzech lat.
dziury, śmieciory i pojemniczory 022.jpg: Abrys
 
Coś za coś
W ramach projektu finansowanego przez Urząd Miasta Chełm oraz WFOŚiGW w Lublinie, Stowarzyszenie WeRwA już po raz drugi zaprosiło mieszkańców do akcji „Zamień odpady na roślinne okazy!”. Odbyła się ona 13 października br. Każdy, kto przekazał przynajmniej 5 kg makulatury lub 10 kg elektrośmieci, w zamian otrzymał sadzonkę roślin ozdobnych lub inną nagrodę. Partnerem tego wydarzenia było Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie.
 
Elektrownia na zbiorniku
Zajmuje powierzchnię prawie 20 tys. m2 i dostarczy rocznie ok. 300 MWh energii – mowa o największej na Śląsku elektrowni słonecznej, która powstała w Rudzie Śląskiej. Została przekazana do eksploatacji 16 października br. Instalację fotowoltaiczną, dzięki której wytwarzany jest prąd, zamontowano na dachu zbiornika wody, należącego do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Produkowana przez elektrownię ilość energii wystarcza do zasilania w prąd około stu gospodarstw domowych. Dzięki elektrowni w wypadku awarii zasilania, pompy tłoczące wodę do sieci będą mogły działać niezależnie od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej. Inwestycja kosztowała blisko 4,8 mln zł, z czego ponad 3,3 mln zł pochodziło ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
 
Z naciskiem na ekologię
Na zakopiańskich drogach pojawiły się dwa samochody osobowe z napędem elektrycznym (cena jednego auta to 200 tys. zł). Póki co, są to tylko testy (auta będą użytkowane przez urzędników i taksówkarzy), ale władze Zakopanego poważnie myślą o wprowadzeniu ekologicznej komunikacji miejskiej. Jeżeli samochody się sprawdzą, miasto będzie zabiegało o pozyskanie funduszy unijnych na ich zakup w ramach projektu „EKO Zakopane: Miasto przyjazne mieszkańcom, turystom i środowisku”.
 
Spalanie drewna bez dotacji
Minister gospodarki 18 października 2012 r. podpisał rozporządzenie dotyczące m.in. obowiązku potwierdzania danych w zakresie ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii (OZE). Na jego mocy spalanie w energetyce drewna wysokiej jakości nie będzie dotowane, tak jak ma to miejsce obecnie (współspalanie drewna jest traktowane jako OZE). Nowa regulacja wejdzie w życie z początkiem 2013 r.
drewno.jpg: Depositphotos/autor wawritto
 
Kołbaskowo już wie!
Na ostatnim posiedzeniu Rady Gminy Kołbaskowo, które odbyło się 15 października br., przyjęto kilka uchwał związanych z wprowadzeniem nowego systemu gospodarki odpadami na terenie gminy. Dotyczą one wzoru deklaracji oraz terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za wyprodukowane przez mieszkańców odpady. Radni zdecydowali również o metodzie naliczania opłaty. Będzie ona wyliczona na podstawie ilości zużytej wody w danej nieruchomości.
 
Domy dla czworonogów
Koszalin może pochwalić się nowym schroniskiem dla zwierząt. Na czterohektarowej działce, którą uzbrojono w sieć wodociągowo-kanalizacyjną i energetyczną, powstało osiem budynków z boksami i wybiegami, hotel dla zwierząt, budynek, w którym odbywa się kwarantanna, oraz kociarnia. Nie zabrakło również pomieszczeń socjalno-administracyjnych dla pracowników schroniska i obsługi weterynaryjnej. Do obiektu może trafić maksymalnie 260 psów i 60 kotów. Całkowity koszt robót to 5,12 mln zł. Miasto zaciągnęło na budowę „Leśnego zakątka” – bo pod taką nazwą będzie funkcjonowało schronisko – preferencyjną pożyczkę w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w wysokości 3,7 mln zł.
W regionie świętokrzyskim także powstało schronisko dla zwierząt. Jego inwestorem jest Zakład Unieszkodliwiania Odpadów z Ostrowca Świętokrzyskiego. Schronisko w Janiku posiada 112 boksów z budami dla psów i sześć klatek dla kotów. W sumie może w nim przebywać 240 zwierząt. Ponieważ teren, na którym wybudowano obiekt, sąsiaduje ze składowiskiem odpadów, wymagał on specjalnego przygotowania. Całkowity koszt budowy to 1 mln zł.
schronisko 2.JPG: UM Koszalin
 
Elektrośmieci do przerobu
Kosztująca ok. 25 mln zł linia przerobu zużytego sprzętu chłodniczego i AGD powstała w Bolęcinie k. Trzebini. Uroczyste otwarcie zakładu odbyło się 23 października br. Zgodnie z wydanym pozwoleniem, zakład może przetwarzać ponad 50 tys. ton sprzętu rocznie.
Bolecin.jpg: Abrys/K. Błachowicz
 
Szansa dla jeziora
 
Za blisko 70,6 mln zł siedem miejscowości w gminie Turawa zostało w pełni skanalizowanych (powstało 134 km sieci kanalizacyjnej, 33 przepompownie oraz 1800 indywidualnych przyłączy). Sama kanalizacja nad Jeziorem Dużym kosztowała 17,8 mln zł. Dla włodarzy gminy, turystów i właścicieli ośrodków wypoczynkowych oraz 900 domków letniskowych to dobra wiadomość. Jest bowiem szansa, że jezioro zacznie się powoli odradzać, skończą się zakwity sinic i przykry fetor.

Jesienne inwestycje
Ponad 150 mln zł zainwestował Szczecin w 22 tramwaje bydgoskiej Pesy. Pierwszych sześć pojazdów ma się pojawić na torowiskach w kwietniu 2013 r., pozostałe zaś – do marca 2014 r. Pieniądze na zakup taboru pochodzić będą m.in. z kredytu i funduszy unijnych. W Opolu natomiast nastąpi rozbudowa Miejskiego Składowiska Odpadów. Prawie 20 mln zł na ten cel przekaże WFOŚiGW. Całkowity koszt rozbudowy to 36,2 mln zł. Na pożyczkę z opolskiego WFOŚiGW może liczyć też Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej EKOM w Nysie. Ponad 13,7 mln zł dofinansowania trafi na rozbudowę Regionalnego Centrum Gospodarki Odpadami w Domaszkowicach.
 
Europa
 
LIFE i Natura 2000
Minęło 20 lat odkąd Unia Europejska przyjęła dyrektywę siedliskową, jeden z dwóch podstawowych elementów sieci Natura 2000. Unijny Instrument Finansowy na rzecz Środowiska LIFE również obchodzi swoje 20. urodziny. Dzięki temu programowi na zarządzanie obszarami „naturowymi” i na ich odbudowę w całej Unii przeznaczono ponad 1,2 mld euro. W ciągu minionych dwóch dekad w ramach dwóch komponentów instrumentu – LIFE Przyroda i LIFE polityka i zarządzanie w zakresie ochrony środowiska – współfinansowano w sumie blisko 3,7 tys. Projektów, na łączną kwotę 2,8 mld euro.
 
Kampania z klimatem
Ponad 70 organizacji z całej Europy 8 października br. zainaugurowało ogólnoeuropejską kampanię komunikacyjną pn. „Świat, jaki lubisz. Klimat, który Ci odpowiada”. Ma ona na celu położenie nacisku na praktyczne rozwiązania dotyczące zmian klimatu oraz wykazanie, że działania w tym zakresie mogą zwiększyć dobrobyt i przynieść korzyści gospodarcze. Jednym z elementów tej kampanii jest uruchomiona strona internetowa, która ma stać się platformą wymiany pomysłów i promować sprawdzone rozwiązania.
 
Wpływ biopaliw na klimat
Komisja Europejska opublikowała wniosek, który ma skutkować ograniczeniem w skali globalnej przekształceń gruntów pod produkcję biopaliw. Wkład biopaliw produkowanych z upraw żywnościowych zostanie zredukowany o połowę – do 5%. Inicjatywa ta ma stymulować rozwój biopaliw drugiej generacji, produkowanych z surowców, tj. z odpadów czy słomy.
 
Źródła:
www.chelm.pl,
www.ekospalarnia.krakow.pl,
www.gpw.katowice.pl,
www.kolbaskowo.pl,
www.koszalin.pl,
www.mg.gov.pl,
www.mzgok.konin.pl,
www.natura2000.gdos.gov.pl,
www.trzebiatow.pl,
www.trzebinia.pl,
www.wawer.warszawa.pl,
www.wfosigw.opole.pl,
www.wfosigw.szczecin.pl,
www.wrota-swietokrzyskie.pl,
www.zakopane.eu,
www.zwrp.pl.
 
Informator przygotowała Agnieszka Piotrowska