Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia po raz dziesiąty odbyły się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jednocześnie dekadę temu redakcja miesięcznika „Zieleń Miejska” zorganizowała pierwszy raz seminarium pt. „Miejska Sztuka Ogrodowa”.

– Gardenia stała się dziś jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie. Cieszę się, że gromadzi nie tylko specjalistów i profesjonalistów, ale jest w niej też miejsce dla pasjonatów ogrodnictwa i przyrody – powiedział Tomasz Kobierski, wiceprezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich, otwierając 25 lutego br. w Poznaniu X Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia. Impreza zgromadziła w tym roku ponad 26 tys. zwiedzających z Polski i zagranicy, w tym 11 tys. profesjonalistów, a także 550 wystawców.

Dziesięć lat minęło

Jednocześnie podczas Targów Gardenia redakcja miesięcznika „Zieleń Miejska” od 2007 r. przygotowuje we współpracy z MTP seminarium „Miejska Sztuka Ogrodowa”. Jubileuszowa jego odsłona to „Zieleń, która edukuje i aktywizuje”. – O potrzebie organizacji seminarium świadczy liczba ok. 600 słuchaczy, corocznie biorących w nim udział – stwierdził dr hab. Piotr Urbański z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wieloletni prowadzący konferencję. – Podczas tegorocznego seminarium przyjrzeliśmy się bliżej potrzebom mieszkańców miast. Zwróciliśmy uwagę na aktywizację zarówno dzieci, dorosłych, jak i seniorów, uwzględniając przy tym ich ewentualne dysfunkcje fizyczne bądź umysłowe – powiedziała Judyta...