Obecnie główną przyczyną powstawania smogu jest komunikacja i spalanie niskogatunkowych paliw lub śmieci w domowych piecach. Aby zwiększyć świadomość mieszkańców i sprawić, by zmienili swoje złe nawyki, Kraków organizuje liczne kampanie informacyjno-edukacyjne skierowane nie tylko do dzieci, ale również do ich rodziców.

Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa prowadzi szereg działań informacyjno-edukacyjnych oraz promujących zachowania proekologiczne w celu podnoszenia świadomości ekologicznej mieszkańców Krakowa, w tym przede wszystkim w zakresie poprawy jakości powietrza. Poniżej zaprezentowane zostały imprezy zorganizowane tylko w 2017 r.

Wiosenne inicjatywy

Przykładem jest III edycja kampanii informacyjnej „Tak! Dla czystego powietrza”, przeprowadzona w ubiegłym roku w okresie od 24 lutego do 30 marca. Projekt miał zachęcić krakowian do skorzystania z dotacji do wymiany pieców węglowych w ramach realizowanego przez gminę miejską Kraków Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE) dla Miasta Krakowa. W trakcie III edycji uwagę zwrócono głównie na obszar takich dzielnic jak Bronowice, Zwierzyniec, Krowodrza, Grzegórzki, Czyżyny, Podgórze, Bieżanów-Prokocim, Podgórze Duchackie, Łagiewniki, Borek Fałęcki i Swoszowice, czyli takich, gdzie liczba pieców węglowych jest największa. Wyposażeni w specjalne identyfikatory ankieterzy pytali mieszkańców o bariery przy składaniu wniosków, a także udzielali informacji o Programie Ograniczania Niskiej Emisji, Lokalnym Programie Osłonowym i ofercie miasta związanej z likwidacją pieców węglowych. Łącznie odwiedzono ponad 7500 gospodarstw...