Światowym centrum rynku biogazowego jest Azja, a w szczególności Chiny i Indie, choć warto też wymienić Wietnam czy Tajlandię. W Azji wiele instalacji biogazowych wykonanych jest sposobem gospodarczym. Są to instalacje tanie, proste w konstrukcji, obejmujące zwykle pojedyncze gospodarstwa domowe. Z kolei trend rozwoju technologii  instalacji biogazowych zaczyna być widoczny w szczególności w Europie, a nawet w Polsce.

 

Nieskomplikowane w budowie instalacje biogazowe w krajach azjatyckich wywołały konieczność borykania się z wieloma problemami dotyczącymi przebiegu fermentacji metanowej, to zaś sprawiło, że mieszkańcy Azji mają obecnie największe doświadczenie w funkcjonowaniu biogazowni. Działające tam jednostki naukowe słyną z prowadzenia badań nad usprawnieniem technologii beztlenowego rozkładu substancji organicznej, które wykorzystywane są w biogazowniach na całym świecie.

Nowoczesne instalacje biogazowe znajdują się w Japonii oraz Korei. Wykorzystują one w dużej mierze europejskie technologie przetwarzania odpadów organicznych w procesie fermentacji metanowej. Instalacje biogazowe są rozwojowym tematem także w Ameryce Północnej oraz Południowej, gdzie funkcjonowanie ich oparte jest również na europejskich technologiach.

Europejskie wzorce

W Europie bezwzględnym liderem rynku biogazowego są Niemcy, w których liczba instalacji przekracza 9,4 tys., podczas gdy w Polsce takich obiektów jest niewiele ponad 300. Jednak domniemywa się, że wprowadzone zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii pozwolą znacznie ułatwić powstawanie na polskim rynku nowych instalacji,...