Udało się! W natłoku równoległych prac nad wydarzeniami, które organizuje bądź już zorganizowała nasza redakcja: XIV Forum Miejska Sztuka Ogrodowa (14 lutego br, Poznań), I Forum Miasto z natury (20 marca br., Nadarzyn), Szkolenie dla zarządców zieleni: Bioróżnorodność w praktyce (16 kwietnia br., Poznań) oraz II Forum Zielona autostrada (6

maja br., Kielce) – transformacja wyglądu „Zieleni Miejskiej” dokonana! Mam nadzieję, że w obecnej, lżejszej i czytelniejszej formie magazyn przypadnie Państwu do gustu. Chętnie poznam Państwa opinię w tym zakresie.
Za nami wspomniane już Forum Miejska Sztuka Ogrodowa – serdecznie dziękuję za liczne uczestnictwo w spotkaniu, które co prawda generuje wiele dodatkowych zadań, ale także przynosi wiele satysfakcji! XIV edycję wydarzenia towarzyszącemu Targom Gardenia poświęciliśmy zarówno zmianom klimatu i reakcji polskich miast na ich uwarunkowania, jak i kreowaniu klimatu miasta poprzez chociażby tworzenie parków kieszonkowych, przemyślane nasadzenia roślin czy wykorzystanie wielofunkcyjnych mebli miejskich. Relację ze spotkania można znaleźć w bieżącym numerze. Z myślą o osobach, które nie zdołały do nas dotrzeć bądź też pragną usystematyzować zdobytą podczas Forum wiedzę, zamieszczamy pierwsze materiały, będące podsumowaniem prelekcji zaproszonych do Poznania specjalistów. W jednym z nich, dr arch. Justyna Gorgoń Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych stwierdza: Miasta zostały wskazane jako obszary o szczególnej wrażliwości na zmiany klimatu, zarówno w dokumentach unijnych, jak i krajowych. Nic dziwnego, liczba ludności mieszkającej na obszarach miejskich sukcesywnie rośnie. A od zmian klimatu się nie ucieknie – trzeba im stawić czoła. Jak tego dokonać? Między innymi wdrażając w życie rozwiązania, nad którym w bieżącym numerze się pochylamy. Tak jak kropla drąży skałę, tak do naszych zadań należy ingerencja w tkankę miejską, która ujawniająca się chociażby w niewielkiej skali, w ujęciu systemowym przyczyni się do adaptacji i łagodzenia skutków zmian klimatu. Dlaczego? Cytując – zapewne Państwu dobrze znanemu – Jacka Bożka: Zwalczać klimatu nie można, trzeba się do niego przystosować.
Judyta Więcławska
Redaktor prowadząca