„Teza ta jest bezsensowna, absurdalna z punktu widzenia filozoficznego i formalnie heretycka”tak rzymska inkwizycja oceniła teorię heliocentryczną Mikołaja Kopernika. Dziś fakt, że to Ziemia kręci się wokół Słońca, jest jasny jak... słońce. Nadal obserwacja jego oraz innych ciał niebieskich kusi wielu entuzjastów. Jednak nawet Kopernik, mimo swojego geniuszu,

nie mógł przewidzieć, że kiedyś w mieście, którego był zwierzchnikiem, obserwatorium astronomiczne znajdzie się w tak niezwykłym otoczeniu. Olsztyński pomnik techniki – wieża wodociągowa – zbliża do kosmosu. To jedyne takie miejsce w Europie. Warto się nim chwalić. To kolejny przykład ciekawego wykorzystania niepracujących już obiektów. Dzięki zmianie przeznaczenia historia wieży toczy się dalej. Nasz miesięcznik cyklicznie przybliża skarby techniki, należące kiedyś do przedsiębiorstw wod-kan. Nie o wszystkich słyszeliśmy, dlatego zachęcamy do dzielenia się wiedzą. Może właśnie w Państwa miejscowości zabytkowy element wodociągowej infrastruktury jest regionalną perełką? Takie sygnały są cenne nie tylko dla redakcji, ale też dla czytelników, co pokazała majowa ankieta, badająca preferencje naszych odbiorców.

Październikowe wydanie „Wodociągów” trafi na Międzynarodowe Targi Infrastruktura Wodno-Ściekowa w Kielcach. To już trzecia edycja tego przedsięwzięcia, stającego się coraz bardziej interesującą alternatywą dla wystawców i zwiedzających z południowej Polski. W tym roku spotkanie zdominuje tematyka, która interesuje chyba większość prezesów firm wodociągowych. Jak pozyskiwać fundusze europejskie na konieczne inwestycje? Za co modernizować bądź budować od nowa niezbędne obiekty? Na te i inne pytania odpowiedzą przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz grono prawników podczas najbliższych targów TIWS. To ważkie kwestie. Przecież inwestycje wpływające na podwyższanie standardów oczyszczania ścieków i uzdatniania wody dostarczanej mieszkańcom to jeden z obowiązków, wynikających z naszego członkostwa w Unii. Dodatkowym, bardziej ambicjonalnym powodem wprowadzania coraz nowszych i prośrodowiskowych rozwiązań może być prestiżowa... statuetka. Jeszcze do końca października można zgłaszać swoje kandydatury w ramach trzynastej już edycji Konkursu Ministra Środowiska „Lider Polskiej Ekologii”. Tytułem lidera są honorowane firmy i instytucje, które dzięki działaniom na rzecz środowiska naturalnego osiągają sukcesy nie tylko gospodarcze, ale i społeczne. Taki laur przypadł już niejednokrotnie także przedsiębiorstwom wod-kan. W zeszłym roku triumfować mogły Tarnowskie Wodociągi. To niewątpliwy powód do dumy i znak, że działania ekologiczne mają sens i warto je inicjować. Nie tylko po to, żeby z satysfakcją pokazywać statuetkę stojącą gdzieś w gabinetowej gablotce prezesa, ale przede wszystkim by zrobić coś ważnego dla Ziemi i przyszłych pokoleń. Brzmi to może nieco pompatycznie, ale prawda jest taka, że egoistyczne myślenie, iż liczy się tylko „tu i teraz”, to kardynalny błąd. Środowiskowi szkodnicy są już na szczęście passé, natomiast ekorywalizacja jest jak najbardziej na czasie. Takie wyścigi ogląda się z przyjemnością. Do startu, gotowi? Start!
 
Ewa Gosiewska, z-ca redaktora naczelnego