„Japonia – atomowa zagłada? Czarnobyl to pestka!”, „Japonia – drugi Czarnobyl”, „Hiroshima, Nagasaki, Fukushima” – takie nagłówki bez problemu można było znaleźć na pierwszych stronach gazet oraz na portalach internetowych w związku z sytuacją, jaka zaistniała w Japonii na skutek trzęsienia ziemi i towarzyszącej mu fali tsunami. Wydarzenie to sprowokowało
dyskusje na temat przyszłości energetyki jądrowej w Polsce. Jednak nasz rząd zapewnia, że nie zamierza rezygnować z budowy elektrowni atomowej w Polsce. Pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej – Hanna Trojanowska – zapowiada, że w kraju będą budowane reaktory generacji III i III+, które nie dość, że są nowocześniejsze od tych eksploatowanych w Japonii, to jeszcze o wiele od nich bezpieczniejsze. Pod koniec marca br. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektów nowelizacji Prawa atomowego, w którym określono wymogi bezpieczeństwa i kontroli dotyczące lokalizacji, projektowania, budowy, rozruchu i eksploatacji obiektów jądrowych, do czego jesteśmy zobligowani w unijnej dyrektywie. Według planów rządu, pierwszy blok elektrowni jądrowej miałby rozpocząć funkcjonowanie przed końcem 2020 r. Więcej na temat wątpliwości dotyczących budowy elektrowni atomowej w Polsce po wydarzeniach w Japonii będziemy pisać w kolejnym wydaniu „Ecomanagera”.
Bieżący numer w dużej mierze poświęciliśmy tematowi inwestycji na obszarach Natura 2000, które zajmują ok. 21% powierzchni Polski. Doświadczenia związane z budową obwodnicy Augustowa, tamy we Włocławku czy też lotniska w Modlinie sprawiły, że powszechnie panuje opinia, iż inwestorzy raczej nie są zainteresowani realizacją przedsięwzięć na tych terenach. Jednak, jak przekonuje w wywiadzie Michał Kiełsznia, generalny dyrektor ochrony środowiska, przedsiębiorcy nie unikają inwestowania na obszarach Natura 2000, a wręcz przeciwnie – często czynią to z powodzeniem. Przykładami przedsięwzięć, które z sukcesami były realizowane na „obszarach naturowych”, jest rozbudowa drogi krajowej nr 8 na odcinku Katrynka – Przewalanka oraz budowa autostrady A1 na odcinku Nowe Marzy – Czerniewice, gdzie trzeba było skonstruować most rozpięty nad doliną Wisły.
Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych, w imieniu całej redakcji wszystkim Czytelnikom życzę radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie najbliższych oraz pyszności w wielkanocnym koszyczku. Wesołych świąt!
 
 
Małgorzata Masłowska-Bandosz
z-ca redaktora naczelnego