Czy pamiętacie Państwo o swoich noworocznych postanowieniach, planach i obietnicach złożonych blisko rok temu? Mam złą wiadomość – nie zostało już zbyt wiele czasu na ich realizację. Można, oczywiście, (przynajmniej ja tak zwykle robię) udawać, że nie pamięta się zbyt dobrze, co tam się obiecywało. Bo zwykle sylwestrowej zabawie

towarzyszy szampan, a jego zgubny wpływ na pamięć został przecież naukowo dowiedziony, a poza tym to było już tak dawno…

Dlaczego w ogóle piszę o obietnicach? Bo w ostatnim czasie sporo nasłuchaliśmy się ich przy okazji wyborów samorządowych. Akurat te obietnice warto sobie zapamiętać, w końcu nasi kochani nowo wybrani radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci nie będą mogli tak łatwo wykręcić się sianem jak my przed samymi sobą (patrz – wątek o szampanie itp.). Poza tym w minionej kampanii – oprócz typowego koncertu życzeń – pojawiały się pomysły naprawdę dobre i warte zrealizowania. Dopilnujmy ich! Zwłaszcza że przed polskimi samorządami otwierają się nowe możliwości finansowania przedsięwzięć związanych z szeroko pojętą gospodarką komunalną i ochroną środowiska. Funduszom europejskim na lata 2014-2020 poświęcamy w tym numerze „Zeszyty Komunalne”. Warto sprawdzić, jak wydatkowano unijne środki do tej pory, a jak – i na co – będzie je można wydawać w najbliższej przyszłości.

Do najlepszych świątecznych życzeń od całego zespołu redagującego i tworzącego „Przegląd Komunalny” dołączamy więc życzenia samych mądrych decyzji podejmowanych przez „wybrańców ludu”. Niech nam wszystkim będzie po prostu lepiej!

Lech Bojarski

zastępca redaktor naczelnej

 

W grudniu w prezencie z „Przeglądem Komunalnym” – Zeszyty Specjalne, i to aż w pięciu odsłonach. W drugiej części „Inwestycji w gospodarce odpadami” prezentujemy nowe instalacje MBP, w „Pucharze Recyklingu” i „Ekoodpowiedzialnych w biznesie” – laureatów konkursów pod tymi samymi tytułami, z kolei w „Misji-emisji” – relację z działań prowadzonych w ramach ogólnopolskiej kampanii na rzecz likwidacji niskiej emisji. Piąty dodatek to „Gospodarowanie na obszarach Natura 2000”. Polecamy lekturę!

Katarzyna Szkudlarska-Nowaczyk

redaktor Zeszytów Specjalnych