Na terenie Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie od 24 maja do 5 czerwca br. po raz pierwszy odbył się Festiwal Ogrodowych Inspiracji, podczas którego można było zobaczyć sześć atrakcyjnych aranżacji ogrodowych, przygotowanych przez laureatów konkursu „Inspiracje – Aranżacje”, a także wziąć udział w branżowych spotkaniach. Wydarzenie zorganizowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców

Ogrodów (OSTO) we współpracy z Centralną Biblioteką Rolniczą. Wystawę aranżacji ogrodowych zwiedziło ponad 4 tys. osób, a z imprez towarzyszących skorzystało blisko 400 słuchaczy.

W ramach wydarzeń Festiwalu 2 czerwca br. zorganizowano konferencję pt. „Trendy i nowoczesne technologie w urządzaniu ogrodów i terenów zieleni”. Na szczególną uwagę słuchaczy zasługiwał wykład prof. dr. hab. Jana Rylkego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który mówił o paradygmatach w architekturze krajobrazu. Prelegent przedstawił, jak na przestrzeni lat zmieniło się podejście do projektowania ogrodów i publicznych przestrzeni. Oczywiste staje się to, że współcześnie najważniejsza nie jest forma, ale funkcja terenów zieleni – ogród, park, skwer mają przede wszystkim jednoczyć ludzi. Nie ma też żadnych ograniczeń co do stylów ogrodowych – wielu architektów wprowadza na tereny publiczne oryginalne multiplikacje, a w ogrodach stosuje nietypowe rośliny, takie jak zboża. Okazuje się, że wszelkiego rodzaju tymczasowe instalacje i aranżacje są doskonałymi rozwiązaniami na zabytkowych terenach, na których istnieją szczególne ograniczenia konserwatorskie, o czym podczas konferencji mówiła dr Katarzyna Pałubska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jednocześnie podkreśliła, że dużym wyzwaniem dla architektów krajobrazu jest tworzenie w zabytkowych lokalizacjach przyjaznych miejsc dla osób niepełnosprawnych. Okazuje się, że na świecie ten problem rozwiązywany jest w różny sposób, np. tworzy się nietypowe budowle, takie jak drewniana maszyna oblężnicza, w której montuje się windę (Marsylia, Francja). Bardzo interesujące wykłady podczas konferencji wygłosiły także panie Marzena Bąkowska z Arboretum Trojanów oraz Anna Aniśko z firmy Aniśko Architektura Krajobrazu. Bąkowska rekomendowała stosowanie w ogrodach i terenach zieleni traw, które mogą być atrakcyjne przez cały rok, z kolei Aniśko mówiła o łączeniu bylin, udowadniając przy tym, że nawet te rośliny, które na pozór nie są atrakcyjne, mogą prezentować się w konkretnych zestawieniach bardzo wyjątkowo. Dużą dawkę inspiracji ogrodowych uczestnicy konferencji otrzymali od Agnieszki Hubeny-Żukowskiej z Pracowni Sztuki Ogrodowej w Blizinach, która zaprezentowała ogrody pokazowe z wielu zakątków Europy. Konferencję zakończył wykład Mariusza Dąbrowskiego, prezesa OSTO, który mówił o nowoczesnych technologiach stosownych na terenach zieleni.

Monika Minc,

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów