Jubileuszowa edycja organizowanej przez Abrys konferencji „Paliwa z odpadów” odbędzie się w dniach 17-19 marca w Katowicach. Uczestnicy i prelegenci podejmą dyskusję nad jednym z największych problemów branży odpadowej, czyli frakcją paliw alternatywnych.

Od dłuższego czasu cała branża odpadowa zadaje sobie wiele pytań. Co będzie dalej z paliwem alternatywnym i jego wykorzystaniem w systemie gospodarki odpadami w naszym kraju? Jak prognozować jakość SRF w perspektywie 10 lat – w świetle zmian zarówno w stylu życia Polaków, jak i wymagań prawnych? Jakie projekty pozwolą na rozwiązanie problemu z rosnącą „górką” paliwa alternatywnego? Czy powołanie nowego resortu klimatu, na czele którego stoi Michał Kurtyka, spowoduje zmiany w kwestii zagospodarowania RDF?

Konferencja „Paliwa z odpadów” w całości poświęcona jest tej właśnie frakcji. Omówione na niej zostaną aspekty prawne oraz perspektywy rozwoju rynku paliw z odpadów, technologia wytwarzania i charakterystyka frakcji RDF, doświadczenia i przykłady działań postępowania z paliwami alternatywnymi oraz krajowe projekty energetyczne wykorzystania RDF i proponowane rozwiązania technologiczne. Aktualnie tylko niewielka część produkowanego w Polsce RDF-u trafia do cementowni. Jednak istnieją przedsiębiorstwa, które mają w planach zagospodarowanie paliw alternatywnych, są to m.in. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Wałbrzychu czy ENEA Połaniec.

Jednym z tematów pierwszego dnia konferencji będzie „Produkcja paliw RDF z odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości...