Chodzenie do szkoły, do pracy, szybkie marsze, spacery czy też jogging – w każdym momencie naszego życia możemy wykorzystać nasze nogi do aktywnego spędzania czasu. Dlaczego warto chodzić? Jak projektować przestrzeń, by ludziom chodziło się przyjemniej, a przede wszystkim, aby była to efektywna i opłacalna forma przemieszczania się?

Poruszanie się pieszo jest nie tylko najłatwiejszym sposobem na zmianę lokalizacji, ale również najbardziej naturalnym. Chodzenie powinno być tak oczywiste dla człowieka, jak oddychanie. Według ostatnich rekomendacji The American Heart Association, każdy z nas powinien wykonać dziennie minimum 10 000 kroków, gdyż pozwala to zachować odpowiednią sprawność fizyczną. Aktywność fizyczna (w tym chodzenie) została uwzględniona w nowej piramidzie zdrowia, rekomendowanej również przez Światową Organizację Zdrowia. Ruch jako jeden z czynników warunkujących zdrowie, stanowi podstawę schematu, co dodatkowo podkreśla jego rangę.

Marsz po zdrowie

Chodzenie to aktywność, która jest bezpieczna i zdrowa dla każdego, ponieważ nie nakłada na nasz organizm żadnych dodatkowych obciążeń (tak jak uprawianie sportów, np. z wykorzystaniem ciężkich przyrządów). Ponadto jest to czynność, którą można łączyć z innymi dyscyplinami – nie bez powodu wszystkie treningi biegowe dla początkujących zakładają przeplatanie marszu z truchtem. Chodzenie to forma ruchu, która angażuje wszystkie mięśnie i stawy, zapewniając utrzymanie sprawności całego ciała. Poza układem mięśniowym i kostnym przemieszczanie...