Znane są wyniki pierwszego etapu konkursu „Plac Zabaw za 10 000”, organizowanego – z okazji 10-lecia istnienia – przez Centrum Kontroli Placów Zabaw przy współpracy z pracownią k. i inicjatywą Plac Zabaw 2.0 Temat stanowił nie lada wyzwanie, gdyż ustalona kwota zmuszała projektantów do odejścia od stereotypowego rozumienia placu zabaw,

budowanego z urządzeń katalogowych. Jury podjęło decyzję o przyznaniu I nagrody i wynagrodzenia w wysokości 3000 zł autorkom pracy pt. Baza 101, tj. Karolinie Parol, Małgorzacie Mirgos i Paulinie Jóźwiaczuk. Jury zwróciło uwagę na funkcjonalność zaprojektowanej przestrzeni, w której uwzględniono potrzeby dzieci, wszechstronność oferowanych zabaw i naturalność krajobrazu. Ważne było też zapewnienie udziału w realizacji obiektu inwestora, rodziców i samych dzieci. Ponadto umożliwiono też dalszy rozwój koncepcji. Wyróżnienie i nagrodę w wysokości 500 zł przyznano Natalii Moskalik, autorce pracy pt. „hej PRZYGODO!”. – Nadesłane prace ukazują talent polskich architektów krajobrazu, którzy potrafią zaproponować bardzo ciekawe rozwiązania przy bardzo skromnym budżecie. Widzę niedociągnięcia zwłaszcza w kalkulacjach, ale przy społecznym zaangażowaniu użytkowników w budowę można sporo zaoszczędzić – podsumował Dominik Berliński, prezes Centrum Kontroli Placów Zabaw.

Centrum postanowiło udowodnić, że realizacja takiego obiektu jest możliwa i dlatego w drugim etapie prowadzi nabór wniosków na lokalizację inwestycji, którą sfinansuje. Zgłoszenia można nadsyłać do 25 sierpnia. Właściciele mogą wybierać spośród siedmiu opublikowanych projektów, które przesłano w I etapie konkursu. Spośród zgłoszeń zostanie wybrane miejsce, w którym pojawi się tytułowy plac zabaw za 10 000 zł. Wybrany projekt zostanie zaadaptowany do danej przestrzeni. Właściciel terenu będzie musiał jedynie zapewnienie mapy do celów projektowych i ewentualne ogrodzenie terenu (gdyby lokalizacja tego wymagała). Co ciekawe, nadesłane projekty zostały udostępnione na zasadach wolnej licencji, więc każdy może z nich korzystać. Szczegóły dostępne na stronie internetowej: http://placezabaw.org/konkurs/155-zgloszenia.

Opracowanie Judyta Więcławska        

K. Parol, M. Mirgos, P. Jóźwiaczuk
Wizualizacja zwycięskiego placu zabaw –„Baza 101”
K. Parol, M. Mirgos, P. Jóźwiaczuk Wizualizacja zwycięskiego placu zabaw –„Baza 101”