Smog – problem nie tylko współczesny

Z lektury przekazów medialnych w ostatnim czasie wynika, że jednym z najczęściej poruszanych tematów jest smog i jego wpływ na nasze zdrowie. Mogłoby się zatem wydawać, że jest to zjawisko nowe. Ale nic bardziej mylnego.

Na czystość powietrza, jako jeden z warunków zdrowia, zwrócił swego czasu uwagę już Napoleon. Stwierdził wówczas, że zdrowie nie jest fortecą, którą trzeba zdobywać, a składa się na nie czystość odzieży, czystość pokarmów i czystość powietrza.

Londyńska mgła

Jeżeli chodzi o dwa pierwsze czynniki, to wszyscy w mniejszym lub większym stopniu dbali o nie. Gorzej było z powietrzem, które przez długi czas uważane było za coś naturalnego, czego jakość nie ulega zmianie. Z czasem jednak w Anglii zwrócono uwagę na szczególne połączenie dymu z wilgotną atmosferą, które już w 1830 r. określono mianem „londyńskiej mgły”. Z powodu sadzy była ona szara i tak gęsta, że woźnice nie widzieli koni we własnych zaprzęgach, a światło latarni przestawało być widoczne z odległości kilku metrów. Zjawisko to, prócz negatywnego wpływu na zdrowie, miało także wpływ na światową literaturę. To właśnie londyńska mgła stanowiła tło powieści Dickensa i w niej również tropił przestępców słynny detektyw Sherlock Holmes Conan Doyle’a. Czasami od związków siarki mgła przybierała barwę żółtawą...