Ani srebro, ani złoto nie występują w świecie roślin, a jednak przyroda pozwala nam cieszyć się fantastycznymi kompozycjami glamour.

W ofercie szkółkarskiej możemy znaleźć rośliny, które nazywamy srebrzystymi, bo ich liście są szare, szaroniebieskie, szarozielone. Podobnie jest w przypadku kompozycji złocistych. Złotem nazywamy ciepłą żółć z dodatkiem czerwieni lub brązu.

W przestrzeni miejskiej można z nich tworzyć wysmakowane kompozycje, szczególnie efektowne, gdy elegancji dodaje im delikatny połysk, widoczny w promieniach słońca.

Złoty przepych

Złociste kompozycje są równie pogodne jak te żółte, ale mają w sobie więcej dostojności. W ofercie szkółkarskiej znajduje się wiele gatunków i odmian, które doskonale nadają się do tworzenia w przestrzeni miejskiej złocistych aranżacji rozświetlających otoczenie, poprawiających nastrój i ożywiających monotonny krajobraz.

Do „złotych” kompozycji, prezentujących się wspaniale przez cały rok, możemy wykorzystać rośliny iglaste o złocistych igłach i pędach, takie jak dorastające do 2,5 m odmiany żywotnika zachodniego ‘Aurescens’ i ‘Europe Gold’ oraz osiągające niewielkie rozmiary: żywotnik zachodni ‘Rheingold’, jałowiec Pfitzera ‘Golden Saucer’ i cyprysik groszkowy ‘Filifera Aurea’. Do dyspozycji mamy też rośliny karłowe, którymi są żywotnik zachodni ‘Amber Glow’, cis pospolity ‘Semperaurea’, cyprysik groszkowy ‘Filifera Aurea Nana’. Można sadzić je w kompozycjach wielogatunkowych albo w dużych skupinach (np. zastępować nimi trawę na niewielkich fragmentach terenu), gdzie stworzą intrygującą strukturę pofałdowanych...