Drugie życie opon

Stowarzyszenie producentów opon w Stanach Zjednoczonych – Rubber Manufacturers Association (RMA) – ogłosiło raport dotyczący krajowych postępów w zakresie recyklingu opon. Okazuje się, że jeszcze w 1990 r. w USA składowano 1 mld zużytych opon, tymczasem w 2013 r. już jedynie 75 mln t. Oznacza to, że w

ciągu minionych lat więcej niż 90% składowisk opon zostało oczyszczonych. Ponadto 96% z 230 mln t zużytych w 2013 r. opon zostało ponownie wykorzystanych na kilku rynkach. Najwięcej tego typu surowca posłużyło do produkcji paliwa – 56%, 25% użyto do produkcji nowego ogumienia, a 5% wykorzystano w inżynierii lądowej. Zgranulowaną i oczyszczoną gumę stosuje się jako pokrycie placów zabaw. Rozdrobnione opony z powodzeniem mogą być również stosowane w budownictwie drogowym jako substytut materiałów wypełniających, takich jak piasek lub żwir. Wskazane poziomy udało się osiągnąć m.in. dzięki wprowadzeniu lokalnych programów oczyszczania składowisk opon, ustaw regulujących ten rynek oraz dzięki prowadzonym akcjom, promującym przyjazne dla środowiska rynki zbytu zużytych opon.

Odpady a przestępczość

Jak wynika z tegorocznej odsłony badania „Local Environmental Quality Survey of England”, dotyczącego jakości lokalnego środowiska w Anglii, a przeprowadzonego przez organizację Keep Britain Tidy na zlecenie Departamentu Środowiska, Żywności i Spraw Wsi (DEFRA), istnieją wyraźne różnice w ilości odpadów znajdowanych na ulicach w całym kraju. Akceptowalny poziom czystości udało się utrzymać na 89% powierzchni kraju. W raporcie wykazano, że najbardziej zabrudzone są ulice najbiedniejszych dzielnic i miejscowości. Zauważono również, że tam, gdzie poziom czystości jest niski, odnotowuje się więcej przestępstw i przejawów niepokojów społecznych.

Roboty pomogą

Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii zautomatyzowali proces demontażu wyświetlaczy ciekłokrystalicznych (LCD) przeznaczonych do recyklingu. Zespół zaprogramował roboty, by te nauczyły się i zapamiętały, w jaki sposób zaprojektowane są ekrany LCD. Ma to pomóc maszynom w coraz szybszym demontażu wyświetlaczy i płyt bez ich uszkodzenia. Wykorzystanie do tego celu robotów nie tylko przyspieszy proces demontażu ekranów LCD, ale także uchroni ludzi przed potencjalnym działaniem toksycznych materiałów stosowanych w nowoczesnej elektronice. Naukowcy są zdania, że roboty można nauczyć również demontażu innych produktów, takich jak chociażby baterie litowe.

Nadzieja dla papierni

Jak powszechnie wiadomo, złej jakości papier dostarczany do zakładów recyklingu jest odrzucany z uwagi na zanieczyszczenia m.in. szkłem, tworzywami sztucznymi, metalami i frakcją bio. Taki surowiec zazwyczaj trafia do spalarni odpadów lub na składowiska. Tymczasem Veolia UK z siedzibą w Londynie wprowadziła nową technologię, która ma zmienić papier i tekturę nienadające się do recyklingu w wartościowe surowce. Aby to osiągnąć, firma inwestuje 1 mln funtów w nową technologię w swoim zakładzie w Sheffield (Anglia). Pozwoli to na polepszenie jakości do 20 tys. ton/rok dostarczanych materiałów i produkowanie do 14 tys. ton miazgi o nazwie Pro-Fibre. Proces obejmuje identyfikację oraz przechwytywanie nienadających się do recyklingu fragmentów włókien, a także na rozcieranie i usuwanie zanieczyszczeń oraz mechaniczne sprasowanie materiału. Jak zapewnia przedsiębiorstwo, miazga może być produkowana na mokro lub na sucho i jest odpowiednia dla firm poszukujących efektywnego oraz trwałego surowca. Materiał może być wykorzystany w budownictwie i produkcji opakowań, w tym biodegradowalnych materiałach izolacyjnych i garnkach. Produkt ma być dostępny na początku br.
 

W odpowiedzi na potrzeby rynku

Dzięki uruchomieniu nowego pieca szklarskiego w Rotterdamie firma Beatson Clark zwiększyła produkcję opakowań ze szklanej stłuczki. Teraz może wytwarzać ok. 200 ton szkła na dobę. Nowoczesny piec przyczynił się również do zmniejszenia emisji dwutlenku azotu i dwutlenku węgla.

Obecnie ok. 40% brązowego szkła produkowanego w przedsiębiorstwie pochodzi z recyklingu. Zapewnienie strumienia stłuczki szklanej to efekt przedłużenia umowy na zbiórkę tego typu odpadów z Rotterdamu. Inwestycja stanowi odpowiedź na duże zapotrzebowanie rynku brytyjskiego na kolorowe szkło.

Zbiórka polistyrenu

Program zbiórki i recyklingu polistyrenu w Montrealu (Kanada) został przedłużony o kolejne pięć lat. W pilotażowym programie realizowanym przez miasto i Kanadyjskie Stowarzyszenie Przemysłu Tworzyw Sztucznych (CPIA) – „In search of number 6”, trwającym od października 2013 r. do września 2014 r., udało się zebrać 2,5 tony polistyrenu. Mieszkańcy miasta w określonych punktach mogą pozostawiać styropian pozbawiony wszelkich zabrudzeń. Powodzenie akcji spowodowało, że do programu ostatnio został włączony trzeci partner – firma Polyform, znana z produkcji zrównoważonych produktów, w których wykorzystuje się odpady z tworzyw sztucznych. Przedsiębiorstwo będzie wykorzystywać zebrany w programie polistyren do produkcji trwałych wyrobów budowlanych.

Podwojenie wyników

We Francji otwarto nowe laboratorium, w którym naukowcy będą pracować nad poprawą procesu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych z poszanowaniem założeń gospodarki o obiegu zamkniętym. Jak podaje inwestor – Suez Environnement – w ciągu ostatnich 50 lat produkcja tworzyw sztucznych w Europie zwiększyła się 150-krotnie i nadal rośnie, osiągając obecnie poziom 50 mln ton w skali roku. Tymczasem tylko 25% z 25 mln ton tego typu odpadów poddawanych jest recyklingowi. Ambitne cele zaproponowane przez Komisję Europejską mobilizują do podjęcia działań wspierających odzysk i recykling. W nowym laboratorium będą prowadzone badania dotyczące uzyskania odpowiednich materiałów z odpadów tworzyw sztucznych, ich optymalizacji (m.in. odporności na uderzenia, działanie ciepła itp.), aby była możliwa produkcja wysokiej jakości ekologicznego surowca, który spełni wymagania danego producenta. Celem firmy jest podwojenie recyklingu tworzyw sztucznych w Europie w ciągu najbliższych pięciu lat.

Przesłanie wieloryba

Ogromny, 32-metrowy wieloryb, wykonany z odpadów tworzyw sztucznych, wędruje poprzez stan Waszyngton, edukując społeczność w zakresie recyklingu tego typu odpadów. Rzeźba powstała w ramach akcji „Plastic Whale Project”, w którą zaangażowała się Carrie Ziegler – specjalistka ds. redukcji odpadów w hrabstwie Thurston. Inspiracją dla stworzenia instalacji artystycznej była autopsja szarego wieloryba w Puget Sound, która ujawniła, że żołądek wielkiej ryby zawiera znaczne ilości odpadów, w tym 20 plastikowych toreb na zakupy. Ziegler, przy współpracy uczniów z ponad 15 szkół, stworzyła wieloryba, którego skórę i szkielet zbudowano z 9 tys. plastikowych toreb, kubków i naczyń. Na skórze zwierzęcia pojawiła się również symboliczna „Wielka Pacyficzna Plama Śmieci”, dryfująca po Oceanie Spokojnym. W ostatnim czasie rzeźba wieloryba gościła na targach „Washington State Fair”. Wystawiano ją także podczas „Issaquah Salmon Days” i w Muzeum Imagine! Children’s.

„Zielone” umiejętności

W ciągu ostatniej dekady w Europie utworzono od 3 mln do 4,2 mln miejsc pracy w przemyśle ekologicznym. Stało się tak w wyniku dążenia do zasobooszczędnej gospodarki o obiegu zamkniętym. Informowano o tym podczas ostatniego europejskiego forum innowacji ekologicznych (European Forum on Eco-innovation), które odbyło się w Lyonie (1-2 grudnia ub.r.). Jednocześnie studia przypadku w poszczególnych sektorach gospodarki wykazały niedobory pracowników posiadających „zielone” umiejętności. Przykładowo istnieje zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów, którzy zoptymalizują parametry ekologicznych budynków, a także na specjalistów w dziedzinach zarządzania sprzętem elektronicznym i ekoprojektów pozwalających na oszczędzanie energii oraz zasobów w sektorze budownictwa, jak również ekspertów poszukujących zamienników niebezpiecznych substancji i badaczy wprowadzających innowacyjne koncepcje recyklingu.

Stypendium przyznane

Organizacja non-profit – Recycling Research Foundation (RRF) z siedzibą w Waszyngtonie – przyznała studentowi Josephowi Groganowi stypendium w wysokości 5 tys. dolarów za badania nad efektywnością procesu usuwania powłoki cynkowej z ocynkowanego złomu. Stypendium ma umożliwić doktorantowi dalszą edukację i rozwój w dziedzinie recyklingu. Misją organizacji, ściśle związanej z Instytutem Scrap Recycling Industries, jest promowanie sztuki i nauki przetwarzania złomu oraz recyklingu poprzez badania, sponsoring, pomoc techniczną, a także programy edukacyjne. Od 2002 r. RRF przyznał prawie 1 mln dolarów na stypendia dla ponad 700 studentów. Nadzorował również badania dotyczące recyklingu złomu elektronicznego.

 

Na podstawie stron internetowych: http://newsroom.unsw.edu.au, www.europa.eu/environment, www.keepbritaintidy.org, www.letsrecycle.com, www.plasticwhaleproject.com, www.recyclinginternational.com, www.recyclingtoday.com, www.rma.org, www.suez-environnement.com, www.waste-management-world.com

opracowała Judyta Więcławska.

 

Przesłanie wieloryba/Fot. C. Ziegler
Przesłanie wieloryba/Fot. C. Ziegler