Wymiana kotłów i zmiana paliwa na lepszej jakości są kluczowe do zniwelowania niskiej emisji w Polsce. Zanim to jednak w pełni nastąpi, można w inny szybki i skuteczny sposób ograniczyć smog.

Naukowcy z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) z Zabrza wyjaśniają, że wymiana kotłów i pieców wymaga czasu i środków. Zatem wśród mniej zamożnego społeczeństwa, które opala piece tanim, a do tego złej jakości paliwem, zmiany te nie nastąpią w krótkim czasie. A, niestety, właśnie sektor bytowo-komunalny stanowi główną przyczynę złej jakości powietrza.

Wymierne rezultaty

Czy możliwe jest szybkie i skuteczne w znaczący sposób ograniczenie niskiej emisji w Polsce? Owszem – a bezdymne paliwo, jakim jest błękitny węgiel opracowany przez IChPW z Zabrza, jest na to dowodem. Dlaczego błękitny węgiel jest lepszy od zwykłego? Cechują je łatwy zapłon, dobre, stabilne spalanie i bezproblemowy odbiór popiołu. A co najważniejsze – niska emisja. Efekty przeprowadzonych badań pilotażowych w ramach projektu GEKON tylko to potwierdziły. Realizatorem projektu było konsorcjum naukowe spółki Polchar i IChPW. Na poczet programu wyprodukowano 2 tys. ton błękitnego węgla, czyli przetworzonego termicznie (częściowo odgazowanego) węgla, który można używać w domowym palenisku. Pali się łagodnym błękitnym płomieniem tak jak gaz – stąd jego nazwa. Nowe paliwo było testowane w Roszkowie (gmina Krzyżanowice),...