Według pierwszych, zebranych tuż po zakończeniu targów danych, z przekrojową i obfitującą w nowości ofertą wystawców aż czterech wydarzeń dla branży instalacyjnej zapoznało się 22 591 zwiedzających. Tegoroczna edycja odbywających się w cyklu dwuletnim targów INSTALACJE, WODOCIĄGI, KOMINKI, TCS zgromadziła ponad 800 firm z 21 krajów. Obok wiodących polskich przedsiębiorstw

w Poznaniu swoją ofertę zaprezentowali uznani producenci i dystrybutorzy europejskich marek. Podczas targów zaprezentowano blisko 190 nowych produktów i rozwiązań technologicznych. Ekspozycji towarzyszył szereg ciekawych wydarzeń branżowych: wystaw, prelekcji, warsztatów oraz ekscytujących konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Branżowe spotkania przyczyniły się do poszerzenia wiedzy na temat polskiego rynku, jego potencjału oraz najnowszych światowych trendów.

Instalacyjne know-how
Ekspozycji wystawców targów INSTALACJE, WODOCIĄGI, KOMINKI, TCS towarzyszył obszerny program seminariów i konferencji: „Gaz jako paliwo przyszłości”, „I Konferencja Rynku Urządzeń Grzewczych”, panel ekonomiczny „4E – Ekologia, Energia, Edukacja, Ekonomia” czy cykl wykładów na temat nowoczesnych źródeł ciepła w budownictwie i ich parametrów energetyczno-ekologicznych, wentylacji w budynkach energooszczędnych oraz odprowadzania i zagospodarowania wód opadowych. Podczas konferencji „Nowoczesne technologie w ciepłownictwie systemowym dla poprawy efektywności wytwarzania i przesyłania ciepła oraz ochrony powietrza”, przygotowanej przezIzbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie, przedstawiciele kadry technicznej i eksploatacyjnej przedsiębiorstw ciepłowniczych, elektrociepłowni oraz ciepłowni dyskutowali na najważniejsze dla branży tematy. Omówione zostały najbardziej aktualne zagadnienia związane z rozwojem ciepłownictwa oraz nowoczesnymi technologiami dla kogeneracji, OZE i ochrony powietrza, a także przesyłania i dystrybucji ciepła. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także wykłady z zakresu techniki grzewczej, wytwarzania energii elektrycznej oraz wentylacji i klimatyzacji, jak również pokazy praktycznego działania urządzeń z branży OZE,odbywające się w ramach specjalnej przestrzeni Glob Pełen Energii. W czerwonej czaszy przez cztery dni prezentowano zalety energetyki słonecznej, pomp ciepła, energii z biomasy czy geotermii.
 
Kompleksowo o wodociągach i kanalizacji
Międzynarodowe Targi Branży Wodno-Kanalizacyjnej WODOCIĄGI były okazją do spotkania się w gronie dostawców technologii i rozwiązań z zakresu gospodarki wodno-kanalizacyjnej, inwestorów, projektantów oraz wykonawców obiektów infrastruktury wodno-ściekowej. Targowi goście mogli zapoznać się z nowościami produktowymi oraz kierunkami rozwoju branży wod-kan. Zaprezentowana została oferta z zakresu technologii ujmowania i uzdatniania wody, technologii oczyszczania ścieków, infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej, pomp oraz pompowni, aparatury do regulacji, pomiarów i analiz, maszyn i urządzeń do budowy, utrzymania i renowacji wod-kan, usług, takich jak projektowanie, oprogramowanie, wykonawstwo czy doradztwo. Ekspozycji towarzyszyła konferencja Mitsubishi Electric Road Show „Pomysł na przemysł wodny”, prezentująca rozwiązania firm Mitsubishi Electric oraz Endress + Hauser dla rynku wodnego, m.in. w zakresie zarządzania aparaturą pomiarową i generowania oszczędności w sterowaniu napowietrzaniem.
 
Prestiżowe nagrody dla najlepszych!
Prezentowane na targach produkty uhonorowane zostały Złotym Medalem MTP, natomiast wkonkursie Acanthus Aureuswyróżniono stoiska najlepiej zaprojektowane i przygotowane do realizacji strategii marketingowej firmy. W tym roku Konkurs o Złoty Medal MTP po raz pierwszy odbywał się w nowej formule. Liczne zmiany wiązały się nie tylko z odświeżonym wizerunkiem medalu, który po raz pierwszy miał formę prestiżowej statuetki, ale przede wszystkim z całym pakietem unikatowych korzyści promocyjnych, z których korzystają laureaci konkursu. Jedną z nowości jest ocena zgłoszonych produktów nie tylko przez Sąd Konkursowy, ale również przez użytkowników. Już miesiąc przed targamiSąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. dr. hab. Edwarda Szczechowiaka, dyrektora Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej, uhonorował 13 produktów zgłoszonych do konkursu na targach INSTALACJE oraz 1 produkt wystawiany na targach KOMINKI. Wszystkie przyznane Złote Medale MTP są nagrodami równoważnymi.
 
Laureaci konkursu o Złoty Medal MTP na Międzynarodowych Targach Instalacyjnych INSTALACJE 2012:
 
Hybrydowy system nawiewno- wywiewny Flow-Mag
UNIWERSAL, Katowice
 
Pojemnościowy wymiennik ciepła z trzema wężownicami
Noel Wymienniki Ciepła, Wrocław
 
Moduł kominowy ISO-BLOCK
ONTOP POLSKA, Wiewiórczyn oraz ONTOP B.V., Holandia
 
Kocioł kondensacyjny ECOCONDENS CRYSTAL
TERMET, Świebodzice
 
Kurtyno – nagrzewnica ELiS DUO
FLOWAIR Głogowski i Brzeziński, Gdynia
 
Przeciwpożarowa klapa odcinająca GRYFIT NEO (EISI20) wraz z modułem EMS
CIAT Zakład Produkcyjny GRYFIT, Konstantynów Łódzki
Zgłaszający: CIAT, Konstantynów Łódzki
 
Pompa ciepła IVT Premiumline EQ
BOSCH TERMOTECHNIK AB, Szwecja
Zgłaszający: SUN ENERGY, Gdańsk
 
Zawór wielofunkcyjny Ballorex® Venturi FODRV
BROEN, Dzierżoniów
 
Złączki i kształtki zaprasowane Kisan WL
KISAN, Kańczuga
 
FDBES Ventpack 3.0 dla Bicscard
Fluid Desk, Szczecin
 
Kocioł Octo Plus (10-15 KW)
SOLARFOCUS, Austria
 
Kocioł kondensacyjny ATAG A244 EC
ATAG Verwarming Nederland, Holandia
Zgłaszający: EKO-TECH INVEST, Unisław
 
Pompa obiegowa MAGNA 3 z bezprzewodowym interfejsem GRUNDFOS GO
Grundfos Holding, Dania
Zgłaszający: Grundfos Pompy, Baranowo
 
Laureaci konkursu o Złoty Medal MTP na Międzynarodowych Targach Kominkowych KOMINKI 2012
 
Wkład kominkowy MILA GILOTYNA z szamotem i systemem Glass
KRATKI.PL Marek Bal, Wsola/Jedlińsk
 
Opracowanie: MTP