Kolor zielony dominował podczas największych targów środowiskowych w Wielkiej Brytanii. W londyńskim Regent’s Park już po raz dwudziesty zorganizowano festiwal „London Green Fair”.
Mieszkańcy Londynu mieli okazję oglądać filmy edukacyjne oraz wysłuchać prelekcji na temat różnych aspektów zrównoważonego rozwoju. Mogli się też dowiedzieć, jak gospodarstwo domowe może minimalizować „swój ślad
węglowy” oraz negatywny wpływ na środowisko, a przy okazji zaoszczędzić, np. przez zmniejszone zużycie wody i energii. Przybyłych gości namawiano do zbiórki elektrośmieci, wykorzystywania odnawialnych źródeł energii oraz korzystania z naturalnych produktów. Zaprezentowano im również możliwości oszczędzania energii poprzez zastosowanie nowoczesnych izolacji termicznych oraz kolektorów słonecznych. Chętni mieli możliwość zabrania głosu na forum lub zadawania pytań prelegentom. Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja organizowana przez The Land Trust, które podczas festiwalu rozdawało młode drzewka. Akcja miała na celu zrekompensowanie negatywnego wpływu dwutlenku węgla zużytego przez gości podczas podróży na miejsce imprezy. W czasie dwudniowego (9-10 czerwca br.) festiwalu rozdano 1000 drzewek. Podczas weekendu promowano również ekologiczny transport. Zachęcano, by zrezygnować z samochodu jako środka lokomocji, a w zamian wybrać transport publiczny bądź rower. Dzięki BEBA (ang. British Electric Bike Association) goście mieli okazję przetestować rowery elektryczne, które promują sprawność fizyczną, pozwalają cieszyć się świeżym powietrzem i są najtańszą formą transportu z napędem. Podczas festiwalu rozdano setki rowerowych i pieszych przewodników po Londynie oraz poradników „jak być przyjaznym środowisku”. Specjalne atrakcje zostały przygotowane również dla dzieci. Najmłodsi mogli własnoręcznie stworzyć torbę lub kapelusz z materiałów pochodzących z recyklingu oraz nauczyć się, jak pielęgnować rośliny i segregować odpady. Goście, którzy przybyli na targi, mogli również zakupić ręcznie robioną odzież i akcesoria, zabawki z recyklingu, kartki z recyklingu oraz kosmetyki organiczne.
Z niewielkiego zgromadzenia intensywnie działających aktywistów w przeciągu kilku lat festiwal stał się organizowaną co roku imprezą, przyciągającą tysiące ludzi. Misją organizacji jest stanie się liderem w zakresie ochrony środowiska oraz kształtowanie świadomości ekologicznej mieszkańców Londynu oraz turystów z Wielkiej Brytanii i z zagranicy.
 
 
Beata Szyszka, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

 

 

Mieszkańcy Londynu mogli też
Mieszkańcy Londynu mogli też "zazielenić" swoje otoczenie