Energooszczędne oświetlenie. Mała gmina – duże oszczędności
Koszty ponoszone na oświetlenie przestrzeni publicznej zwykle znacząco obciążają budżety miejskie. Z problemem tym borykają się szczególnie niewielkie samorządy. Coraz częściej decydują się one wobec tego na modernizację oświetlenia, inwestując w nowoczesne technologie. Z jakim skutkiem?
W wielu gminach, gdzie funkcjonują przestarzałe, nieefektywne systemy oświetlenia przestrzeni publicznej, koszty oświetlenia mogą być znaczne. W celu obniżenia wydatków coraz częściej gminy decydują się na wdrożenie innowacyjnych technologii. Jak informują eksperci z branży oświetleniowej, potencjał oszczędności w tym zakresie jest ogromny i może sięgać nawet 70% obecnych kosztów energii elektrycznej. Tego typu inwestycje dodatkowo wpływają m.in. na poprawę bezpieczeństwa, usprawniają ruch miejski, a także podnoszą komfort życia mieszkańców i estetykę miasta.
Wymierne korzyści
Dobrze zaplanowana i wykonana inwestycja może być źródłem wymiernych oszczędności. Na co zwrócić uwagę, przygotowując się do modernizacji miejskiego oświetlenia? ? Wysokie koszty ponoszone na oświetlenie drogowe związane są najczęściej m.in. z wymianą zużytych bądź uszkodzonych lamp i opraw, naprawami interwencyjnymi i rachunkami za energię elektryczną. Pierwszym krokiem jest zatem inwentaryzacja stanu istniejącego ? mówi Marcin Bocheński, Technical & Business Process Manager w firmie OSRAM. ? Niestety, na tym etapie najczęściej dochodzi do niedos...