Jakość życia ludzi mieszkających w Europie pod koniec XX w. obniżyła się z powodu zanieczyszczenia środowiska. Wspólnota Europejska była krytykowana za przedkładanie rozwoju gospodarczego oraz handlu nad aspekty środowiskowe. Dlatego w ciągu ostatnich 30 lat ochrona środowiska stała się jednym z priorytetowych celów polityki wspólnotowej i jednym z najszybciej rozwijających się obszarów współpracy, a także jednym z fundamentalnych aspektów funkcjonowania Wspólnoty.
Obecnie polityka ochrony środowiska Unii Europejskiej opiera się na przekonaniu, że wysokie standardy ekologiczne stymulują innowację i przynoszą określone korzyści ekonomiczne.
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej daje szansę szybkiego rozwiązania wielu problemów ochrony środowiska i poprawy jakości życia mieszkańców poprzez możliwość korzystania m.in. ze wspólnotowych środków finansowych. Konieczne jest jednak terminowe wypełnianie wymagań wynikających z Traktatu Akcesyjnego, którego głównym założeniem jest, że po 2015 r. Polska ma być krajem spełniającym wszystkie standardy w ochronie środowiska, a także implementacja regulacji prawnych – dyrektyw i rozporządzeń do prawa polskiego i ich bezwzględna realizacja. W celu realizacji tych założeń konieczny jest znaczny wzrost strumienia finansowego kierowanego na ochronę środowiska.
Okazuje się jednak, że oszacowanie realnyc...