Globalizację można współcześnie definiować i rozumieć na wiele sposobów. Początkowo polegała ona głównie na koncentracji kapitałów w celu rozszerzania konkurencyjnych rynków. Dziś z pewnością możemy mówić, iż jest to jeden z najszybciej rozwijających się systemów gospodarczych światowej ekonomii.
Czy tego chcemy, czy nie, czy to się nam podoba, czy nie, globalizacja gospodarki stała się faktem. Swoboda przepływu dóbr i usług między krajami to wyznacznik nowych czasów, gdzie w coraz większej mierze struktury kapitałowe, a nie polityczne wyznaczać będą nowe oblicze współczesnego świata. Głównymi obszarami globalizacji są dzisiaj finanse, własności kapitału, różnego rodzaju rynki, technologie oraz badania naukowe, style życia i modele konsumpcji. U podstaw globalizacji leży poszukiwanie racjonalnych sposobów gospodarowania i obniżanie kosztów, a co za tym idzie, powiększanie posiadanych rynków.
Początkiem globalizacji usług komunalnych było rozszerzanie dotychczasowej działalność lokalnego przedsiębiorcy poza granice swojego miasta, województwa czy państwa. Łącząc się z innymi, małymi przedsiębiorcami, mógł on zaoferować usługę o wyższych walorach i równocześnie po niższych cenach, dlatego stawał się konkurencyjny wobec funkcjonujących na rynku podmiotów niepowiązanych strukturalnie w większe formy organizacyjne. W procesie globalizacji uczestniczą w równym stopniu przedsiębiorca i konsument, który weryfikuje ofertę nie tylko w wymiarze ilościowym, ale także ja...