Jak pogodzić interesy: Selektywna zbiórka a funkcjonowanie instalacji MBP
Podczas majowych obrad Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 w Katowicach w dyskusji panelowej poświęconej gospodarce odpadami w nowych realiach pojawił się postulat dotyczący ograniczenia selektywnej zbiórki odpadów ?u źródła?. Jako uzasadnienie zgłoszono obawę o zagrożenie poważnym niedociążeniem budowanych lub rozbudowywanych instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów!
Ponieważ wypowiedzi w podobnym tonie pojawiają się na różnych spotkaniach poświęconych gospodarce odpadami, rzecz wydaje się godna głębszej refleksji.
Po co budujemy instalacje MBP?
Jeszcze do niedawna system gospodarki odpadami w Polsce polegał na zebraniu odpadów i wywiezieniu ich na składowiska. Selektywna zbiórka ? oczywiście, z wyjątkiem złomu stopów żelaza i metali kolorowych ? rozwijała się bardzo wolno. Sortownie zaczęły powstawać na przełomie wieków, a stabilizacja frakcji biodegradowalnej w technologiach pryzmowych (niesłusznie nazywana kompostowaniem) to lata pierwszej dekady XXI wieku. Dopiero unijne dyrektywy, wymuszające istotne zmiany w polskim ustawodawstwie, które za podstawowy cel postawiły ograniczenie składowania odpadów ulegających biodegradacji i tym samym emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych w wyniku fizykochemicznego rozkładu substancji organicznej zawartej w odpadach, spowodowały rozpowszechnienie technologii mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych (MBP).
Akt...