Józef Pupka

Zmiany jakie obserwuje się w ostatnich kilkunastu latach w energetyce światowej, wyraźnie odzwierciedlają dążenie rządów i społeczeństw do bardziej racjonalnego i zrównoważonego rozwoju tego sektora gospodarki. Na pierwszy plan w tych dążeniach wysuwają się aspekty ekonomiczne, ekologia, bezpieczeństwo energetyczne oraz klient. Za tym idą działania wspierające rozwój nowoczesnych technologii wytwarzania energii, wykorzystania nowych źródeł energii pierwotnej, doskonalenia organizacji funkcjonowania energetyki.


W tym to kontekście technologia kogeneracji, wprawdzie znana i stosowana już od kilkudziesięciu lat, zyskuje sobie na nowo należną pozycję. Jest tak przede wszystkim dzięki jej niezaprzeczalnym zaletom ekonomicznym i ekologicznym.
Szybki rozwój małych elektrociepłowni opalanych gazem następuje we wszystkich liczących się krajach na świecie. W Europie szczególnie dynamiczny rozwój odnotowały w ostatnich latach Dania, Holandia, Niemcy. Udział energii elektrycznej wytwarzanej w kogeneracji w całkowitej produkcji przekracza w niektórych krajach poziom 40%.

Co to jest kogeneracja

Kogeneracja w Polsce jest reprezentowana przez energetykę zawodową i przemysłową, opierającą się na rodzimym paliwie węglowym. Nowe regulacje prawne, a przede wszystkim Prawo Energetyczne, otwierają drogę dla niezależnych wytwórców. Przyjęte w ubiegłym roku "Założenia polityki energetycznej Polski do 2020 r." wskazują na b...