Nie milkną dyskusje na temat rzezi drzew, która objęła niemalże całą Polskę natychmiast po wprowadzeniu w życie znowelizowanych przepisów ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Zmiany zostały przyjęte zarówno z entuzjazmem części społeczeństwa, jak i z oburzeniem wielu mieszkańców.


Przepisy regulujące wycinkę drzew zmieniają się w ostatnim czasie z dużą szybkością. Czy niosą one tylko zagrożenia? Czy może nowe przepisy mają jakieś zalety i jaka może być ich przyszłość?


Zakres prawny własności
16 grudnia 2016 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (DzU z 2016 r. poz. 2249). Zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2017 r., zlikwidowały konieczność uzyskiwania pozwolenia na wycinkę drzew przez osoby fizyczne na ich nieruchomościach, jeżeli wycinka nie jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. Pojawiły się w związku z tym głosy, że doprowadzi to do niekontrolowanej wycinki drzew na terenach prywatnych.


Podstawowym aktem prawnym w Polsce jest Konstytucja. Zapewnia ona ochronę własności (art. 21 ust. 1). Ograniczanie własności może być dokonane, ale tylko na drodze ustawowej (art. 64 ust. 3). Jednocześnie wymaga się, aby ograniczenie własności nie naruszało istoty prawa własności.
Ograniczenia wynikające z ustawy o ochronie przyrody (DzU z 2016 r. poz. 2134, ze zm.) w zakresie wycinki drzew, obowiązujące do końca 2016...