Liczba zgłoszeń, jaka wpłynęła w IX edycji Konkursu „Przeglądu Komunalnego”, dowodzi niesłabnącego zainteresowania selektywną zbiórką i chęci rywalizacji. W tym roku do redakcji napłynęło ponad 300 zgłoszeń w dziewięciu kategoriach. Szczególnie interesujące są opisy działań uczestników w kategorii „Edukacja Ekologiczna”. Podmioty biorące udział w Konkursie z roku na rok w coraz ciekawszy sposób starają się zachęcić społeczeństwo do selektywnej zbiórki. W tym celu nie tylko informują drogą ulotkowo-plakatową o sposobach zbiórki, ale także prześcigają się w pomysłach na gadżety promujące zachowania prośrodowiskowe. Wśród tradycyjnych już kubeczków, długopisów czy koszulek znalazły się śliniaczki i fartuszki z hasłami ekologicznymi. Jak zwykle najbardziej efektywnym sposobem, szczególnie w przypadku najmłodszych, są konkursy. Pomysłowość ich organizatorów wydaje się nie znać granic.

Oprócz działań promujących selektywną zbiórkę odpadów w tym roku wiele podmiotów podjęło istotny problem foliówek. W związku z tym torby płócienne wielorazowego użytku stały się wręcz „obowiązkowym” materiałem promocyjnym, zachęcającym mieszkańców do zakupów z ich wykorzystaniem.

Część przedsiębiorstw do materiałów dołączyła kroniki, które zawierają fotoreportaże z imprez ekologicznych, opisy działań, najciekawsze prace konkursowe, dyplomy i wycinki prasowe. Są one nie tylko ciekawą formą archiwum, ale także doskonałym dowodem na prowadzoną ekoedukację.

Oprócz kategorii „Edukacja Ekologiczna”, w której otrzymaliśmy 41 zgłoszeń, dużym powodzeniem cieszyły się „Szklana Statuetka” – 55 oraz „Lider Zbiórki Tworzyw” – 48. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło z województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego i śląskiego.

Zanim poznamy tegorocznych zwycięzców, zgłoszenia zostaną rozpatrzone przez Komisje obradujące w zespołach odpowiadających kategoriom konkursowym. Na przełomie września i października odbędzie się posiedzenie Kapituły, na której zapadną ostateczne wyniki.

Na najlepsze jednostki, które zgłoszą swój udział w co najmniej sześciu kategoriach, czekają cztery Puchary Recyklingu, ufundowanie przez Bank Ochrony Środowiska, Związek Miast Polskich, Polską Izbę Ekologii i Ministerstwo Infrastruktury. Poza tym zostaną wręczone po trzy statuetki w ośmiu kategoriach oraz dyplomy Mistrza Edukacji Ekologicznej. Dla najlepszych zbieraczy przygotowano nominacje do tytułu „Tygrysa Recyklingu”. Mogą się o nie ubiegać te podmioty, które są laureatami Pucharów Recyklingu z lat ubiegłych, a w tym roku zgłoszą swoje uczestnictwo co najmniej w sześciu kategoriach. Statuetkę „Tygrysa Recyklingu” otrzyma jednostka, nominowana do tego tytułu w trzech edycjach.

Fundatorami statuetek w IX edycji są: Recykling Centrum z Jarosławia w kategorii „Szklana Statuetka”, Fundacja Recal w „Srebrnej Puszce”, WIBO Recykling w „Liderze Zbiórki Tworzyw”, REBA Organizacja Odzysku w „Zielonej Baterii”, ElektroEko Organizacja Odzysku w „Zielonym Kontakcie” oraz Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku w kategorii „Lider Sortowni”. W tym roku po raz pierwszy statuetki funduje Mondi Świecie w kategorii „Złota Bela Makulatury” oraz Dobrowolne Porozumienie REKARTON – w „Rekordowym Kartonie”. Fundatorami nagród rzeczowych są firmy TITAN EKO, który przekazał 20 pojemników do selektywnej zbiórki odpadów, oraz STARPACK, która obdaruje zwycięzców workami do selektywnej zbiórki. Poza tym nagrody finansowe w Konkursie przyznają Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Łodzi, Wrocławia, Zielonej Góry, Katowic, Olsztyna, Torunia i Rzeszowa oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nagrodę pieniężną w kategorii „Edukacja Ekologiczna” ufundowała Fundacja PlastiscEurope.

Już dziś zapraszamy na finał Konkursu, który odbędzie się 26 października br. w Poznaniu w ramach Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO 2008.

Aleksandra Kowalczyk, koordynator konkursów