W Zielonej Księdze w sprawie gospodarowania bioodpadami w Unii Europejskiej mechaniczno-biologiczne przetwarzanie (MBP) odpadów zdefiniowano jako techniki łączące przetwarzanie biologiczne z obróbką mechaniczną.

Oryginalne technologie MBP oferuje przynajmniej 27 firm. Jedna trzecia z nich została opracowana przez firmy niemieckie, co nie jest przypadkowe, ponieważ rozwój MBP historycznie wiąże się z Niemcami.
Przedsiębiorstwa te dostarczyły technologie do blisko 150 instalacji MBP, które działają w 16 krajach, przetwarzając rocznie ponad 10 mln ton odpadów. Większość z nich została wybudowana w Europie (najwięcej w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii – ich przepustowość stanowi ok. 2/3 łącznej przepustowości instalacji eksploatowanych na świecie). W Polsce na dzień 31 grudnia 2005 r. funkcjonowały jedynie trzy zakłady fermentacji odpadów komunalnych i 18 zakładów MBP. Konieczna jest więc budowa kolejnych instalacji.
W niniejszych „Zeszytach Komunalnych” zawarte zostały informacje o kilku instalacjach eksploatowanych w Polsce. W dwóch z nich biostabilizacji poddawany jest cały strumień zmieszanych odpadów: w Katowicach – technologia oparta na biostabilizatorze oraz w Zielonej Górze – kompostowanie w otwartych komorach z okresowym przerzucaniem i wymuszonym napowietrzaniem.
Kolejne dwie to instalacje, w których biostabil...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?