Morfologia odpadów a system gospodarki odpadami komunalnymi
dr inż. Ryszard Szpadt
Instytut Inżynierii Ochrony Środowiska
Wydział Inzynierii Środowiska
Politechnika Wrocławska
Odpady komunalne stanowią niejednorodną mieszaninę materiałów o zróżnicowanych i zmieniających się parametrach, takich jak jednostkowa i całkowita ich ilość, granulacja, skład chemiczny i właściwości fizyczne. Ilość i skład odpadów zależą od pory roku, typów zabudowy mieszkalnej, wyposażenia danego obszaru w obiekty infrastrukturalne, standardu życia mieszkańców i szeregu innych czynników o charakterze społeczno-ekonomicznym.
Szczegółowy skład materiałowy odpadów komunalnych jest niepowtarzalny w różnych miastach i osiedlach kraju, nie można też mówić o typowym składzie odpadów komunalnych.
W związku z tym zarówno planowanie systemów gospodarki odpadami komunalnymi, jak i projektowanie instalacji odzysku i unieszkodliwiania wymagają dobrej znajomości obecnego składu odpadów, a także sporządzenia wiarygodnych prognoz zmian ilości i składu odpadów komunalnych.
W działaniach finansowanych ze środków unijnych zwraca się szczególną uwagę na to, aby projekty nowych systemów i instalacji gospodarki odpadami były oparte przynajmniej na wynikach aktualnych badań składu granulometrycznego i materiałowego odpadów komunalnych. Brak tych danych może prowadzić do podjęcia błędnych decyzji inwestycyjnych i nieprawidłowego określenia efektu ekologicznego inwestycji, a także może istotnie wpłynąć na trwałość i wykonalność ekonomiczną projektu.
Artykuły zawarte w niniejszych „Zeszytach Komunalnych” prezentują m.in. nową metodykę badania ilości i składu odpadów komunalnych, wyniki przeprowadzonych (przy zastosowaniu nowej metodyki ) w wybranych miastach w Polsce w ostatnich dwóch czy trzech latach badań zawartości odpadów opakowaniowych w odpadach komunalnych, a także niezbędne rozwiązania techniczne i organizacyjne w gospodarce odpadami opakowaniowymi i biodegradowalnymi w Polsce. Ze względu na ograniczoną objętość niniejszych „Zeszytów” dwa artykuły uzupełniające tematykę dodatku zostaną opublikowane odrębnie w jednym z następnych numerów „Przeglądu Komunalnego”.