Nowatorskie sposoby usuwania niklu
Nikiel ma olbrzymie znaczenie dla rozwoju naszej cywilizacji, a niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele mu zawdzięczamy. Problematyczne jest jednak usuwanie go ze ścieków, zwłaszcza ścieków przemysłowych.
Nikiel (Ni) to srebrzystobiały metal o złotawym połysku, twardy i ciągliwy, zaliczany do grupy metali przejściowych. Po żelazie, tlenie, krzemie i magnezie jest najczęściej występującym pierwiastkiem. Wykazuje właściwości ferromagnetyczne (do 355?C., później przechodzi w paramagnetyk), a mimo podatności na utlenianie, bardzo powoli koroduje. Dzięki znacznemu połyskowi wykorzystywany jest w zdobnictwie i ceramice. Służy jednak przede wszystkim do produkcji przedmiotów użytku codziennego. Jest częstym alergenem, który może powodować kontaktowe zapalenie skóry. Nikiel jest przy tym mikroelementem obecnym w centrach aktywnych wielu enzymów, a jego minimalne, dzienne dobowe spożycie przez człowieka powinno wynosić ok. 0,3 mg.
W przemyśle nikiel wykorzystuje się głównie jako pokrycie mniej szlachetnego żelaza i stali, których wytrzymałość i odporność na korozję dzięki niklowi wzrasta. Stale takie wykorzystuje się m.in. w przemyśle samochodowym.
Wykorzystywany jest także w procesach redukcji, w hydrogenizacji (chemicznym utwardzaniu) tłuszczów. Nikiel jest także składnikiem b...