Ochrona czapli siwych i kormoranów czarnych
Dotychczas w cyklu artykułów pt. ?Prawna ochrona gatunków? przedstawiono założenia ochrony gatunkowej zwierząt, koncentrując się na zakazach i wyjątkach od nich. Istnieje jednak potrzeba rozszerzenia rozważań o regulacje prawne dotyczące określonych gatunków ptaków, m.in. czapli siwych i kormoranów czarnych.
Ich aktualna ochrona jest wynikiem długiej ewolucji, w trakcie której zmieniały się przepisy i dwukrotnie interweniował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Prześledzenie drogi dojścia do dzisiejszego stanu jest interesujące pod względem poznawczym i ważne praktycznie, przede wszystkim dlatego, że kormorany czarne i wydry są naturalnymi konkurentami rybaków. Można je wręcz określić mianem ?szkodników rybackich?, przy czym nie jest przypadkiem, że określenie to zostało ujęte w cudzysłów.
Status prawny
Czaple siwe do 2004 r. były zwierzętami łownymi w rozumieniu Ustawy z 13 października 1995 r. Prawo łowieckie i Rozporządzenia Ministra Środowiska z 10 kwietnia 2001 r. w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych oraz określenia okresów polowań na te zwierzęta (DzU nr 43, poz. 488). Ich sytuacja prawna uległa zmianie wraz z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Środowiska z 19 kwietnia 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych oraz określenia okresów polowań na te zwierzęta (DzU nr 76, poz. 729). Z listy zwierząt łownych została usunięta czapl...