Realizując zadanie, wykonawca często korzysta z pomocy podwykonawców. Zamawiający nie ma już prawa, tak jak kiedyś, ograniczać udziału podwykonawców, za wyjątkiem sytuacji, kiedy jego zamówienie jest specyficzne, co z kolei jest bardzo trudne do udowodnienia.

Badając zagadnienie udziału podwykonawców w realizacji zadania, należy wyjść od samej definicji „podwykonawcy”. W prawie nie odnajdziemy tego pojęcia zdefiniowanego wprost, a raczej wskazanie, kto może być podwykonawcą. Otóż może nim być osoba fizyczna lub prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Z definicji tej wynika, że podwykonawcą może być zarówno podmiot, który dostarcza niezbędne do wykonania zadania przedmioty, np. materiały budowlane, jak i ten, który wspólnie z generalnym wykonawcą będzie realizował zamówienie publiczne w oparciu o stosowne umowy z nim zawarte. Podwykonawcą może być także podmiot, który będzie realizował na rzecz generalnego wykonawcy usługi specjalistyczne, niezbędne do realizacji zadania, np. usługi geodezyjne.
 
Zakres prac podwykonawcy
W świetle obowiązujących przepisów wykonawca może powierzyć wykonanie zamówienia podwykonawcom, z wyjątkiem przypadku, gdy ze względu na specyfikę przedmiotu zamówienia zamawiający zastrzeże w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?