Podział przydomowych oczyszczalni ścieków
Mając już pewność, że decydujemy się na budowę indywidualnego systemu oczyszczania ścieków, stajemy przed kolejnym poważnym wyzwaniem. Dotyczy on wyboru rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków, która będzie służyła przez najbliższe lata. Z jakiego rozwiązania skorzystać?
Tereny Polski, gdzie można było ?łatwo? zaprojektować i wybudować system kanalizacji zbiorczej, z biegiem czasu się wyczerpują, a pozostają tereny ?trudne?, o zabudowie rozproszonej lub kłopotliwe pod względem konfiguracji terenu. W takiej sytuacji ? jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (m.p.z.p.) lub dokument mu odpowiadający nie przewidują budowy zbiorczej kanalizacji ? doskonałą alternatywą okazuje się projekt i budowa małych systemów oczyszczania ścieków (przydomowej oczyszczalni ścieków ? POŚ).
Ekonomicznie uzasadnione
Zgodnie z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych, zastosowanie zbiorczego systemu kanalizacyjnego jest uzasadnione wówczas, gdy na 1 km sieci kanalizacyjnej (bez długości przykanalików) przypada nie mniej niż 120 mieszkańców1. Polska charakteryzuje się terenami wiejskimi z zabudową rozproszoną stanowiącą 26% kraju, gdzie odległości między zagrodami wynoszą2 więcej niż 100 m. Mimo że budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga zainwestowania na początek pewnych środków, to w perspektywie czasu jest ona ekonomicznie uzasadniona w...