PPP jako sprawne narzędzie dla lokalnych inwestycji
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska prowadzone są obecnie prace nad dokumentem „Program Czystość Plus”. Zaproponowane w nim rozwiązania mają służyć ograniczeniu rosnących cen za gospodarowanie odpadami oraz przeciwdziałaniu niewłaściwemu postępowaniu z odpadami. Te cele można też osiągnąć dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu.
W związku z tym, że część zmian należy wdrożyć jak najszybciej, program procedowany był w dwóch projektach ustaw. Pierwszy został opublikowany 17 grudnia 2020 r. jako zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W nowelizacji zawarto m.in. zapis o zniesieniu 30-procentowego limitu udziału termicznego przekształcania odpadów komunalnych oraz przepisy umożliwiające osiągnięcie przez gminy wyższych poziomów odzysku i recyklingu odpadów komunalnych za rok 2020. W drugim projekcie znajdują się przepisy mające wpłynąć na ograniczenie kosztów związanych z gospodarowaniem odpadami. W Ministerstwie trwają również prace nad projektem uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2022 (KPGO 2022). Projekt ten zawiera m.in. ocenę potrzeb inwestycyjnych w kraju dotyczących gospodarki odpadami.
Ile pieniędzy nam potrzeba?
Według szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska, niezbędne potrzeby inwestycyjne w zakresie gospodarki odpadami do roku 2028 wynoszą prawie 19 mld ...