Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody w przepisach dotyczących ochrony gatunkowej zwierząt obok podstawowych instrumentów ochrony gatunkowej, jakimi są zakazy obwarowane sankcjami karnymi na wypadek ich nieprzestrzegania, przewiduje także środki o charakterze, nazwijmy to tak, pozytywnym, w postaci działań ochronnych, spośród których najdalej idące znaczenie ma ustalanie stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania.

Sposoby ochrony
   Ustawodawca zobowiązując w art. 49 ministra właściwego do spraw środowiska do wydania rozporządzenia w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt nakazał mu m.in. określić sposoby ochrony gatunków. Zobowiązanie to MŚ wykonał w § 10 rozporządzenia z 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt wskazując na sposoby ochrony, które stosuje się do:
?    niemal wszystkich zwierząt objętych ochroną gatunkową ścisłą, z wyjątkiem jedynie gatunków ptaków innych niż łowne oraz innych niż objęte ochroną ścisłą i częściową na podstawie przepisów polskich, występujących naturalnie na terytorium państw Unii Europejskiej, przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
?    niemal wszystkich zwierząt objętych ochrona gatunkową częściową, z wyjątkiem jedynie gatunków wymienionych w załączniku IV Dyrektywy Siedliskowej innych niż objęte ochroną ścisła i częściową na podstawie przepisów polskich.
   Zamieszczon...