Mimo że duże polskie miasta mają polityki (strategie) transportowe odwołujące się do zrównoważonego transportu i związanych z tym ograniczeń ruchu samochodowego, wciąż rośnie ruch samochodowy. Tymczasem w wielu zachodnioeuropejskich miastach proces ten udało się powstrzymać. Jak osiągnąć podobne efekty w Polsce?

Dewastacja polskich miast przez wzrastający ruch samochodowy musi napawać niepokojem. Światło na ten stan rzeczy rzucają m.in. Kompleksowe Badania Ruchu (KBR), przeprowadzone w Krakowie w 2013 r. Prześledźmy je, aby zarysować instrumenty do powstrzymania dalszej dewastacji miast przez masową motoryzację.

Sezonowość ruchu a termin przeprowadzenia KBR

Kompleksowe Badania Ruchu przeprowadzono w Krakowie w ramach projektu pn. ?Zintegrowany system transportu publicznego w obszarze aglomeracji krakowskiej?. Projekt współfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2007-2013. W ramach KBR rejestrowano podróże dnia roboczego. Celem badania było uzyskanie informacji o obecnych zachowaniach komunikacyjnych mieszkańców Krakowa (w tym o uwarunkowaniach odbywania podróży), poznanie ocen mieszkańców dotyczących obecnego systemu komunikacyjnego Krakowa oraz ich preferencji, a także opracowanie formuł do przewidywania przyszłych zachowań mieszkańców, wykorzystywanych w racjonalnym kształtowaniu rozwoju systemu komunikacyjnego tego miasta....