Zbigniew Wyszogrodzki

Podstawowym kryterium stanowiącym o wielkości planowanego małego układu skojarzonego (o mocy od kilkudziesięciu kW do kilkunastu MW) jest zapotrzebowanie na ciepło i energię elektryczną występujące w miejscu potencjalnej lokalizacji układu. Prawidłowe dopasowanie urządzeń wytwórczych do zapotrzebowania decyduje o wynikach ekonomicznych inwestycji.


Urządzenia przewymiarowane pracują z obniżoną mocą, a więc ze sprawnością niższą od nominalnej. Układy zbyt małe nie pokrywają pełnego zapotrzebowania na ciepło i energię elektryczną, wskutek czego część tych mediów trzeba kupować u dystrybutorów lub wytwórców zewnętrznych, po cenach przewyższających koszty wytwarzania we własnym układzie skojarzonym. Należy więc dążyć do takiego doboru urządzeń, aby przez możliwie najdłuższy okres w ciągu roku pracowały one z mocą zbliżoną do nominalnej.

Badanie możliwości zastosowania układu skojarzonego

Analizy możliwości zastosowania małego układu skojarzonego należy więc rozpocząć od badania dobowych i tygodniowych wykresów trwania obciążeń cieplnych i elektrycznych oraz rocznych wykresów uporządkowanych. Badanie to pozwala oszacować moc układu i określić czas jego pracy w ciągu doby, tygodnia i roku.
Analiza techniczno-ekonomiczna, stanowiąca istotny element procesu decyzyjnego dotyczącego podjęcia inwestycji, powinna z reguły obejmować1,3,4:
opracowanie wykresów rzeczy...