Z myślą o przyszłości
W toku prac legislacyjnych w związku z nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych pojawiają się negatywne opinie niektórych środowisk na temat skutków tzw. zamówień in house.
Krajowa Izba Gospodarki Odpadami ? organizacja zrzeszająca rdzennie polskie przedsiębiorstwa o kapitale samorządowym ? nie zgadza się z tymi opiniami. Opowiada się za umożliwieniem samorządom gminnym stosowania metody in house w odniesieniu do udzielania zamówień w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych w oparciu o stabilne podstawy prawne, jakie przewiduje nowelizacja Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych. Będzie to miało niebagatelny wpływ na pozyskanie jak najlepszego efektu środowiskowego, a także zachowanie potencjału spółek i zakładów budżetowych gmin, które dzięki staraniom samorządów latami były budowane z myślą o zaspokojeniu potrzeb wspólnot lokalnych, a istotnym elementem ich działalności jest tworzenie miejsc pracy i zrównoważony rozwój, co doskonale wpisuje się także do projektowanych unijnych przepisów Circular Economy Package.
Nieuzasadnione obawy
Zasady realizacji zadań gminnych za pośrednictwem spółek komunalnych reguluje Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej. Zgodnie z jej art. 9, gminy dysponują uprawnieniem do powoływania i przystępowania do spółek kapitałowych oraz wybranych spółek osobowych. Jednocześnie...