Środki pozyskiwane dzięki naliczaniu kosztów amortyzacji w polskich przedsiębiorstwach są na ogół podstawowym źródłem finansowania inwestycji. Teoretycznie powinny to być przedsięwzięcia odtwarzające lub modernizujące istniejące już urządzenia. Z amortyzacji można także korzystać, aby zmniejszyć koszty pozyskiwania kapitału na zadania rozwojowe.
 
Z tego powodu poziom odpisów amortyzacyjnych powinno się ustalać, biorąc pod uwagę potrzeby związane z odnową, modernizacją i rozwojem układów wodociągowych i kanalizacyjnych. Środki z amortyzacji można także lokować na nisko oprocentowanych lokatach lub zakupywać za nie emitowane przez państwo obligacje. Ten sposób gospodarowania pieniędzmi z amortyzacji wydaje się być zasadny w przypadku nowych urządzeń, których przewidywany okres technicznej eksploatacji jest długi. Lokaty mogą generować dodatkowe przychody. W jednym z duńskich wodociągów, który publikował dane o strukturze przychodów w końcu lat 90. ubiegłego wieku, przychody kapitałowe z lokat sięgały niemal 20% sumy wszystkich przychodów.
 
Przyczyny zaniżania kosztów amortyzacji
W prowadzonych jeszcze w ubiegłym wieku badaniach, których wyniki zamieszczono w znanym poradniku „Wodociągi i Kanalizacje”, koszty amortyzacji w dużych, państwowych wtedy przedsiębiorstwach wod...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?