1 / 4

Firma Local Motors, która stworzyła pierwszy na świecie samochód 3D, zaprezentowała Olli – wyposażony w najnowsze technologie, elektryczny pojazd, który jeździ bez kierowcy.

Olli został zaprezentowany podczas uroczystego otwarcia nowego obiektu Local Motors w National Harbor w stanie Maryland. Stosując aplikację podobną do Uber lub Lyft, klienci mogą zamówić pojazd, aby dojechać do wybranego miejsca.

Zaawansowana technologia

Autobus, wykorzystujący technologię IBM Watson Internet of Things, wyposażony jest w 30 czujników wbudowanych w całym pojeździe, które zbierają dane, umożliwiając pojazdowi podjęcie szybkich decyzji. Czujniki mogą również uwzględniać lokalne potrzeby pasażerów. Pojazd wyposażony jest także w urządzenie zamieniające tekst w mowę, dzięki czemu może zajść interakcja między pojazdem i pasażerami. Autobus będzie w stanie również odpowiedzieć na pytania, jak działa, dokąd jedzie i w jaki sposób podejmuje decyzje. Olli może nawet opowiedzieć o miejscowościach przez które przejeżdża, a także polecić lokalne zabytki czy najlepsze restauracje. Pojazd może pomieścić do 12 osób. Jego ślad oddziaływania na środowisko jest znikomy.

– Olli oferuje inteligentne, bezpieczne i zrównoważone rozwiązania transportowe – powiedział John B. Rogers, dyrektor generalny i współzałożyciel  Local Motors – Jesteśmy ciekawi, co społeczność zrobi z tak zaawansowaną technologią – dodał.

Olli posiada unikalny proces montażu. Poszczególne części autobusu są tworzone w lokalnych drukarniach 3D, a następnie montowane przez specjalistów z Local Motors. Proces drukowania trwa ok. 10 godzin, a montaż około godziny. Produkcja kolejnych pojazdów Olli odbywa się w siedzibie Local Motors w pobliżu Phoenix.

Świetlana przyszłość

Local Motors planuje wybudowanie setek mikro-fabryk na całym świecie, które wyprodukują pojazdy przeznaczone do lokalnych potrzeb. Fabryki takie zajmują mało miejsca, zużywają mniej energii i materiałów. Zainteresowanie technologią zgłosiło już 50 krajów.

Olli będą używane na lokalnych drogach publicznych w Waszyngtonie, a pod koniec 2016 r. także w Miami-Dade County (hrabstwo w stanie Floryda) i w Las Vegas (stan Nevada). Obecnie Miami-Dade County testuje program pilotażowy, w którym kilka autonomicznych pojazdów będzie wykorzystywanych do transportu publicznego wokół Miami.

– Poprawa stabilności lokalnych sieci transportowych w ramach szerszego celu stworzenia zrównoważonych miast w obrębie hrabstwa Miami-Dade i poprawa jakości życia mieszkańców jest naszym priorytetem – powiedział Carlos Gimenez, burmistrz Miami-Dade. Przyznał, że hrabstwo musi zrobić więcej, aby poprawić transport w regionie, a wykorzystanie pojazdów autonomicznych jest wielkim krokiem w dobrym kierunku.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj