Co mogę zrobić ze starym odtwarzaczem DVD? Gdzie wyrzucić stary telefon komórkowy? Czy karton po mleku to plastik czy papier? Gdzie najlepiej wyrzucić woreczki po herbacie? – odpowiedzi na te pytania pomaga znaleźć internetowa platforma edukacyjna „Z głową” promująca gospodarkę obiegu zamkniętego.

Coraz częściej mamy problem z odpadami, bo nie wiemy co z nimi zrobić. Bywa, że trzymamy w ręce jakiś przedmiot i zdajemy sobie sprawę, że powinien trafić do pojemnika do selektywnej zbiórki odpadów, ale nie wiemy do którego. Problem dotyczy szczególnie osób dorosłych i starszych, które nie zetknęły się z edukacją ekologiczną w szkole.

Co zrobić np. z żarówką? Czy to szkło, metal czy elektrośmieć? Co zrobić ze styropianową tacką po jedzeniu? Czy to papier czy plastik? A co z drewnianymi odpadami np. starą deską do krojenia, patyczkami do szaszłyków? Czy kawałki paneli podłogowych to papier, drewno czy plastik?

W rozwiązaniu tych problemów pomaga _z głową. Wchodząc na stronę internetową projektu zobaczymy fasadę wirtualnego domu, w którym są pokoje mieszkalne i pomieszczenia użytkowe. Gość może chodzić po domu i zbierać informacje o tym, co zrobić z niepotrzebnymi przedmiotami.

Najpierw warto zajrzeć do kuchni – miejsca, w którym znajduje się najwięcej produktów, które wyrzucamy każdego dnia. Na odwiedziny czeka również łazienka, sypialnia, pokój dzienny i garaż. Wkrótce będą dostępne kolejne pomieszczenia.

Podstawowym założeniem projektu „Z głową” jest edukacja, w jaki sposób mądrze – czyli praktycznie, opłacalnie i wygodnie – można pozbyć się wszystkiego, co nie jest nam już potrzebne. Projekt uświadamia również, że podejmując decyzję zakupową, warto wybierać produkty, których opakowania podlegają przetworzeniu lub ponownemu wykorzystaniu – wyjaśniają pomysłodawcy Łukasz Murawski i Tomasz Smorgowicz.

Projekt „Z głową” będzie rozbudowywany. Wkrótce zostanie uruchomiona wyszukiwarka, która po wpisaniu nazwy niepotrzebnego odpadu, wskaże nam, co z nim zrobić. Będzie też uruchomiona aplikacja na urządzenia mobilne oraz „question room”-  pokój zapytań, gdzie będzie można zadawać pytania o skomplikowane zagadnienia odpadowe.

– Większość dostępnych materiałów informacyjnych nie rozwiązuje problemu produktów, które nie podlegają segregacji. Spacer po naszym wirtualnym domu uświadamia, że podejmując decyzję zakupową, warto wybierać produkty, których opakowania podlegają ponownemu przetworzeniu lub wykorzystaniu. Chcemy żeby myślenie o środowisku w kontekście odpadów stało się modnym stylem życia – mówią twórcy „Z głową” w rozmowie z Radiem Gdańsk.

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. W opracowaniu nie ma informacji o odpadach BIO.
    Od kiedy skoszoną trawę wrzucamy do odpadów zmieszanych?? Przecież są to odpady zielone.

Skomentuj