Co piąty Polak pozbywa się zużytego sprzętu RTV i AGD w sposób nielegalny. I choć grozi za to grzywna, zużyte urządzenia – głównie małe AGD – lądują najczęściej w koszach. W ciągu ostatniego roku Polacy pozbyli się prawie 4 mln sztuk sprzętu RTV, AGD i IT. Ale nadal co drugi z nas przetrzymuje elektrośmieci w domu, piwnicy lub garażu – wynika z badania przeprowadzonego przez GfK Polonia dla organizacji odzysku ElektroEko.

40 proc. ankietowanych twierdzi, że wie dużo lub trochę, jak prawidłowo postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Zaś co 5 Polak przyznaje, że nie wie nic na temat elektrośmieci i tego, jak się ich pozbywać.

Ponad połowa Polaków, zamiast odpowiednio pozbyć się zużytego, nieużywanego sprzętu elektronicznego, trzyma go nadal w domu, piwnicy czy garażu. Głównie są to telefony komórkowe, czajniki elektryczne oraz telewizory.

Miliony zużytych czajników i telefonów przetrzymujemy w domach

Szacuje się, że w naszych domach przechowywanych jest dziś prawie 6,5 mln starego, zużytego małego sprzętu AGD (typu czajnik, żelazko, odkurzacz), ponad 4 mln zużytych, starych telefonów komórkowych oraz ponad 2,5 mln starego sprzętu RTV (typu telewizory, sprzętu radiowego, hi-fi czy magnetowidy).

23 proc. Polaków twierdzi, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy pozbyło się ze swojego gospodarstwa domowego co najmniej jednego zużytego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego.

Segregacja śmieci 2019. Jak segregować odpady? [PORADNIK]

Co zrobić ze zużytym sprzętem?

Aż co piąty Polak wyrzucił w ostatnim roku zużyty sprzęt RTV, AGD i IT do kosza lub zostawił go koło śmietnika lub altanki śmietnikowej.

– Niestety, ta liczba pokazuje, że poziom świadomości, choć z roku na rok jest wyższy, to ciągle jest niewystarczający. Ludzie wyrzucając zużyty sprzęt do kosza, często nie wiedzą, że jest to nielegalne i grozi za to spora grzywna, bo aż 5 tys. zł – mówi prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.

Co zrobić ze starym sprzętem RTV i AGD? Elektrośmieci należy przekazać do specjalnych punktów zbierania. W przypadku dużego sprzętu skorzystać z usługi bezpłatnego odbioru z domu. Zużyte urządzenia można zostawić także w sklepie, przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu, np. można oddać stary telewizor przy zakupie nowego. Wystarczy go przynieść do sklepu, w którym kupuje się nowy sprzęt. Większość sklepów wielkopowierzchniowych przyjmuje elektrośmieci bez konieczność zakupu nowego sprzętu.

Uwaga na niebezpieczne substancje 

– Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny posiada wiele niebezpiecznych substancji, które mogą przedostać się do naszego środowiska – wyjaśnia Wojciech Konecki z APPLiA Polska. – Trzeba również pamiętać, że w takim sprzęcie znajduje się też wiele cennych surowców, które po odpowiedniej obróbce mogą być ponownie wykorzystywane.

Badanie zostało przeprowadzone w związku z Międzynarodowym Dniem Bez Elektrośmieci, który obchodzony jest 13 października. Głównym celem wydarzenia jest budowanie świadomości wśród ludzi, jak należy postępować z elektrośmieciami.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

9 Komentarze

  1. Artykuł z du…y. Mam do wyrzucenia stare ładowarki, zużyte golarki elektryczne. Suszarkę do włosów. I chciałbym się zwyczajnie dowiedzieć, gdzie to wyrzucić??
    Przeczytałem artykuł i dalej nie wiem 🙁

      • Nie jest,,, bo sklepy u nas nie przyjmują… Punkt przyjmowania eletrosmieci od nowego roku (2020) został zlikwidowany, a też przedtem trzeba było dużo zachodu (czasu),aby cokolwiek się dowiedzieć o tym punkcie….

  2. Wiem doskonale gdzie wyrzucać elektro śmieci ale w przypadku małych typu telefony, słuchawki nie ma na nie pojemników a nie będę tracił specjalnie czasu jeżdżąc przez pól miasta tylko po to aby oddać popsute słuchawki.

Skomentuj