22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Corocznie obchodzone wydarzenie ma uczulić społeczeństwo i polityków na zagrożenia, przed którymi staje nasza planeta.

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest w Polsce od 1990 r. Przybliża on problemy związane ze współczesną ekologią. To także okazja do podjęcia dyskusji na temat zagrożeń dotyczących naszej planety i ochrony środowiska naturalnego, co może prowadzić do drobnych, ale rzeczywistych zmian postaw społecznych.

„Palący temat – niska emisja!”

Powyższy slogan to hasło tegorocznego Światowego Dnia Ziemi. Coroczny finał w postaci otwartego festynu zorganizowany będzie w niedzielę 24 kwietnia na Polu Mokotowskim w Warszawie.

Organizatorzy festynu zapowiadają: – Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi poświęcone są ochronie klimatu i przeciwdziałaniu niskiej emisji więc większość przygotowanych prezentacji dotycz tego tematu. Chcemy, aby przez zaproponowany program obchodów można było  edukować, informować i kształtować postawy sprzyjające redukcji tzw. niskiej emisji.

Wśród zaplanowanych atrakcji znajdą się: wspólne układanie puzzli, domina, ekologiczne koło fortuny, konkursy plastyczne i warsztaty prowadzone zarówno przez organizacje pozarządowe jak i WFOŚiGW, Ministerstwo Środowiska, Tramwaje Warszawskie, Lasy Państwowe czy Polskie Parki Narodowe.

Strefa Ekspozycji i Zerowej Emisji

Strefa Niskiej i Zerowej Emisji skupia prezentacje i ekspozycje instytutów badawczych, instytucji finansowych, samorządów, wyższych uczelni oraz muzeów poświęcone ochronie klimatu i redukcji zanieczyszczeń. Drugą grupą wystawców będą ogólnopolskie i lokalne organizacje pozarządowe – fundacje, stowarzyszenia oraz towarzystwa ekologiczne, których działania i projekty promują odnawialne źródła energii, działania na rzecz ochrony klimatu oraz przeciwdziałają produkcji zanieczyszczeń powietrza.

W tej strefie zademonstrowane zostaną rozwiązania technologiczne nt. OZE, przykładowe modele i rozwiązania techniczne do wykorzystania w indywidualnych gospodarstwach domowych, wystawy posterowe na temat ochrony klimatu czy pozytywnych aspektów komunikacji zbiorowej czy OZE. Atrakcją będą prezentacje Lasów Państwowych, a w szczególności Leśnych Kompleksów Promocyjnych z bogatą ofertą edukacyjną, przyrodniczą i turystyczną. Leśnicy przygotują również sadzonki drzewek rodzimych gatunków do rozdania dla uczestników festynu Dnia Ziemi

W Strefie Edukacji nt. zerowej emisji uczestnicy festynu będą mogli wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach. Dla dorosłych przygotowane zostaną warsztaty pt. “Proste działania – poważne cele, czyli ziarnko do ziarnka…”, których celem jest uświadamianie społeczeństwu konieczności zmiany sposobu myślenia i działania w stosunku do środowiska, w którym żyje. Uczestnicy warsztatów zdobędą wiedzę praktyczną nt. szkodliwości niskiej emisji i różnych działań podejmowanych dla polepszenia jakości powietrza, dzięki zastosowaniu nowatorskich metod przekazywania treści merytorycznej.

Strefa recyklingu i ekozabaw

Za starą lodówkę,  telewizor, monitor, drukarkę, kalkulator bądź baterie w ramach pikniku z okazji Dnia Ziemi będzie można otrzymać roślinę. Zbiórkę organizują Remondis Electrorecycling, Electro-System oraz Eko-punkt na terenie stadionu RKS SKRA (wjazd od ul. Wawelskiej). Każdy, kto tego dnia przyniesie do punktu wymienione poniżej elektroodpady, otrzyma w zamian punkty, które będzie mógł wymienić na wybrane sadzonki roślin.

Po raz ósmy odbędę się stoisku Remondis Electrorecycling „Otwarte mistrzostwa Polski w rozkręcaniu komputerów na czas”.. Konkurs skierowany jest do osób dorosłych, a uczestnicy dostaną odpowiedni strój i akcesoria zabezpieczające. Do wykonania zadania używać będą profesjonalnych wkrętarek. Osoby, które uzyskają najlepsze wyniki otrzymają nowe elektronarzędzia. Wszyscy uczestnicy, niezależnie od zajętego miejsca, otrzymają atrakcyjne upominki.

Każdy odwiedzający piknik będzie mógł zapoznać się również z materiałami informacyjnymi na temat prawidłowego postępowania z odpadami, w tym ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz z bateriami, porozmawiać z ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim i wziąć udział w konkursie ekologicznym.

Nie zabraknie również udziału naszego działu edukacji ekologicznej (DEE) Abrys. – W ramach pikniku będzie realizowany także konkurs wiedzy o elektroodpadach dla dzieci („Elektrokoło”), a dla najmłodszych przygotowane zostaną malowanki, łamigłówki, rebusy i inne zabawy o tematyce ekologicznej – opowiada Małgorzata Masłowska-Bandosz, kierownik DEE firmy Abrys. Dodając, że na stoisku odbędą się także warsztaty tworzenia biżuterii z odpadów. Ze zużytych kabli będą tworzone niepowtarzalne naszyjniki, a ze starych części komputera kolczyki i pierścionki. Zajęcia te łączą formę nauki i zabawy.

Natomiast Klub Gaja przygotował warsztat wykonywania papierowych koni z makulatury. – Odzyskiwanie surowców wtórnych jest jednym z tych działań, które każdy w swoim domu może podjąć dla ochrony klimatu. Zachęcamy Państwa do działań w ramach akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, ponieważ w ten sposób przyczyniamy się nie tylko do ochrony środowiska, ale także pomocy innym potrzebującym – koniom oraz ludziom – mówi edukator Klubu Gaja Jarosław Kasprzyk.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj