Dzięki gospodarce o obiegu zamkniętym europejskie przedsiębiorstwa mogą osiągać oszczędności rzędu 600 mld euro – wskazywano podczas zorganizowanego 22 czerwca przez Deloitte w Warszawie seminarium „Gospodarka o obiegu zamkniętym – jak wyzwolić potencjał z planowanych zmian?”

Wśród gości pojawili się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rozwoju, Instytutu Sobieskiego, Konfederacji Pracodawców Lewiatan oraz IKEA. Wydarzenie było także okazją do podsumowania posiedzenia Rady ds. Środowiska UE ws. pakietu dyrektyw Cricular Economy Package.

Zdaniem Sławomira Mazurka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, gospodarka w obiegu zamkniętym stwarza ogromne możliwości rozwoju kraju, szczególnie pod kątem ekonomicznym, z jednoczesnym poszanowaniem środowiska. Podobnego zdania jest Łukasz Sosnowski, Radca Ministra w Ministerstwie Rozwoju, który w trakcie spotkania zadeklarował, że w planach jest utworzenie specjalnej grupy dedykowanej tematowi.

– Wpisuje się ona w plan Morawieckiego opierający się na innowacji i rozwoju. W najbliższym czasie w ramach Ministerstwa Rozwoju powołany zostanie zespół do spraw gospodarki o obiegu zamkniętym. Jego zadaniem będzie stworzenie polskiego planu działań w zakresie Circular Economy – mówił Łukasz Sosnowski.

Konieczna właściwa postawa biznesu

Gospodarka o obiegu zamkniętym reprezentuje strategię rozwoju, która umożliwia wzrost gospodarczy przy jednoczesnej optymalizacji zużycia zasobów, głęboko przekształca schematy łańcuchów produkcji i konsumpcji oraz projektuje na nowo systemy przemysłowe. W ocenie Ireny Picholi, Partnera w zespole Sustainability Consulting Central Europe Deloitte, polska gospodarka już jest gotowa na zmiany.

– Gospodarka o obiegu zamkniętym jest wyzwaniem i ogromną szansą dla biznesu. Zmiany modeli biznesowych, odpowiadające założeniom idei gospodarki o obiegu zamkniętym, zaowocują stworzeniem nowych możliwości dla przedsiębiorstw. Potencjał zmian w skali europejskiej jest ogromny. Powinniśmy wykorzystać szanse, jakie zapewniają nam odpowiednie fundusze i programy europejskie i skupić się na inicjatywach powiązanych z gospodarką o obiegu zamkniętym, inwestować oraz opracowywać innowacyjne produkty i usługi, w celu zdobycia trwałej przewagi nad konkurencją – powiedziała Irena Pichola.

Uczestnicy wydarzenia zgodnie stwierdzili, że istotną kwestią w zakresie rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym jest zrozumienie i rozpowszechnienie przez biznes wiedzy o profitach płynących z wdrażania tego rozwiązania. Analizy Komisji Europejskiej, na które powoływała się podczas seminarium Julia Patorska z Deloitte, wskazują, że dzięki gospodarce cyrkularnej europejskie przedsiębiorstwa mogą osiągać m.in. oszczędności rzędu 600 mld euro, co w przeliczeniu na udział w rocznym obrocie tych firm dałoby 8%. Miliard euro oszczędności przyniosłaby zbiórka 95% zużytych telefonów komórkowych.

Jedynie rosnąca świadomość znaczenia tego problemu w biznesie, a także większa dbałość rządów o prowadzenie inwestycji wspierających recykling oraz wdrażanie regulacji dotyczących przetwarzania, odzysku i ponownego wykorzystania odpadów, pozwolą wygenerować potencjał do osiągania zysków dla polskiej gospodarki.

Zdaniem obecnych przedsiębiorców firmy muszą się liczyć ze zwiększeniem swojej roli w tworzeniu zrównoważonej gospodarki poprzez uwzględnianie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym w procesach projektowania i produkcji. Wzywają oni również do wzmocnienia systemu zwiększonej odpowiedzialności producenta, w szczególności poprzez wprowadzenie obowiązków dotyczących zapobiegania powstawaniu odpadów oraz większego wsparcia podmiotów zajmujących się ich zbiórką i przetwarzaniem.

– Sukces Polski zależy od tego, czy chwycimy szanse płynące z Circular Economy. To nie jest papier, który leży na biurku, ale rzeczywistość, która nas otacza – podkreślała Agata Staniewska z Konfederacji Pracodawców Lewiatan.

Studium przypadku

Wizja gospodarki o obiegu zamkniętym budzi coraz większe zainteresowanie zarówno rządów, jak i liderów biznesu. Szczególnie istotne są tu możliwości uniezależnienia rozwoju gospodarczego od dostaw materiałów pierwotnych, pobudzenia innowacyjności, przyspieszenia wzrostu oraz stworzenia bardziej stabilnego rynku pracy.

W Holandii w 2013 r. opracowano raport Opportunities for a circular economy in the Netherlands, którego założenia są wprowadzane w życie. Stała się laboratorium działań w obiegu zamkniętym, dzięki któremu inne państwa otrzymują gotowe wzorce. Kampania „The Netherlands Circular Hotspot” uczyniła Holandię międzynarodowym pionierem w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym w czasie jej przewodnictwa w Unii Europejskiej w 2016 r. W ramach kampanii odbywa się wiele konferencji i innych wydarzeń, podczas których przedstawiciele biznesu, naukowcy, studenci, ustawodawcy czy dziennikarze mogą wymieniać się wiedzą i doświadczeniami z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym. Ponadto mogą oni przyjrzeć się z bliska nowoczesnym technologiom czy poznać przedstawicieli firm, które już zrobiły krok w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym.

deloitte

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

2 Komentarze

 1. Bardzo dobrze ze sie coraz wiecej mowi o GOZ i ze misnisterstwa sie deklaruja do zaangazowania.

  Bardzo dobrze tez ze nie wymienia sie juz spalania odpadow jako elementu GOZ, bo spalanie odpadow jest rzeczywiscie elementem starego systemu linearnego a nie Circular.

  Ja jednak zawiodlem sie, ze raport tylko powtarza liczby ktore juz dawno wiedzielismy, z raportow Ellen Macarthur, EEB oraz Zero Waste Europe.
  Czy ktos pokusi sie o obliczenie tych korzysci w szczegolnosci dla Polski?

  z pozdrowieniami,
  Piotr

Skomentuj