Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Ponad 200 gmin wprowadziło już ograniczenia w użyciu wody

Ponad 200 gmin wprowadziło już ograniczenia w użyciu wody
ko
08.07.2019, o godz. 15:11
czas czytania: około 2 minut
3

Mapa tworzona przez łódzkiego naukowca, dr. Sebastiana Szklarka z PAN przy współpracy z czytelnikami jego bloga, liczy już 235 punktów. To polskie gminy, które zwróciły się do swoich mieszkańców o rozsądne gospodarowanie wodą lub wprowadziły ograniczenia w korzystaniu z niej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Pierwsze gminy zaczęły wprowadzać ograniczenia zaledwie po tygodniowych upałach na początku czerwca. Były to Dobroszyce i Chojnów w województwie dolnośląskim. 8 czerwca zabrakło wody w Skierniewicach.

Skierniewice nie mają wody. Miasto apeluje o rozsądne korzystanie

Mapa prawdę ci powie

Mapa tworzona przez łódzkiego hydrologa pokazuje dobitnie, że w wielu miejscach w Polsce od czerwca do sierpnia z roku na rok występują większe problemy z wodą. Jej zużycie wzrasta kilkukrotnie, bowiem mieszkańcy wykorzystują ją do podlewania ogrodów czy napełniania basenów. Sprzyjają temu wysokie temperatury.

Wodociągi apelują więc o ograniczenia użycia wody wyłącznie do potrzeb bytowych – picia, gotowania i mycia. Podlewanie trawników wymagających dużych ilości wody, może oznaczać zmniejszenie ciśnienia w sieci nawet u naszych sąsiadów.

Co dalej?

W wywiadzie dla warszawskiego wydania Gazety Wyborczej dr Szklarek mówi, że w obliczu zmian klimatu powinniśmy zacząć myśleć o innych źródłach pozyskiwania wody do podlewania czy mycia urządzeń. Chodzi tu przede wszystkim o retencjonowanie deszczówki lub wykorzystywanie tzw. szarej wody, czyli z kuchni czy spod prysznica.

W najbliższej przyszłości będziemy prawdopodobnie zmuszeni też do rezygnacji z roślin wymagających ciągłego nawadniania i przeprojektowania upraw ogrodowych jak i ogrodów ozdobnych na bardziej odporne na suszę.

W niektórych rejonach Wielkiej Brytanii cena wody zależna jest od jej zużycia. Do poziomu ok. 200 l na dobę opłaty są niskie, powyżej tego zużycia wchodzi kolejna wyższa taryfa.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (3)


Sebastian Szklarek

Komentarz #18375 dodany 2019-07-09 20:53:12

Niestety w artykule jest błąd. "Dotyczy to szczególnie miejscowości, które czerpią wodę z ujęć podziemnych, bowiem ich poziom się obniża" Problem jest efektem wzmożonego okresowego poboru - dokładniej opisałem to na blogu https://swiatwody.wordpress.com/2019/06/17/swiadomosc-wartosci-wody-na-przykladzie-skierniewic/

Kalina Olejniczak

Komentarz #18381 dodany 2019-07-10 10:12:57

Sebastian Szklarek napisał/a:

Niestety w artykule jest błąd. "Dotyczy to szczególnie miejscowości, które czerpią wodę z ujęć podziemnych, bowiem ich poziom się obniża" Problem jest efektem wzmożonego okresowego poboru - dokładniej opisałem to...

dziękuję za zwrócenie uwagi. K.Olejniczak

Sebastian Szklarek

Komentarz #18406 dodany 2019-07-11 15:37:05

Kalina Olejniczak napisał/a:

dziękuję za zwrócenie uwagi. K.Olejniczak

Proszę bardzo ;)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024