1 / 4

Po ostatniej modernizacji Poznańskiego Roweru Miejskiego, w stolicy Wielkopolski jest już 61 stacji i ponad 680 gotowych do wypożyczenia rowerów. Nowościami są pojazdy wyposażone w foteliki dla dzieci oraz rowery dziecięce.

Nowa stacja Poznańskiego Roweru Miejskiego, którą Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu otworzył 6 lipca przy Termach Maltańskich, to początek nowego etapu rozbudowy systemu.

Rowerki dziecięce i foteliki dla dzieci podniosą atrakcyjność systemu i zachęcą mieszkańców do korzystania z rowerów miejskich – uważa Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. – Tegoroczna rozbudowa powoduje, że użytkownicy będą mieli do dyspozycji kolejne 24 stacje – przypomina zastępca prezydenta.

Maciej Wudarski podkreślił fakt, że rozbudowa systemu była możliwa dzięki radnym miejskim, którzy przeznaczyli na to w budżecie dodatkowe środki.

– Rowerki dla dzieci to pomysł radnej Karoliny Fabiś-Szulc – wyjaśnił prezydent. Sama radna swój pomysł wzorowała na systemie warszawskim.

– Dzięki rowerkom dla dzieci Poznański Rower Miejski to oferta dla całych rodzin, z dziećmi w różnym wieku – tłumaczyła radna. Najmłodsze dzieci, w wieku od 10 miesięcy, rodzice mogą bowiem przewozić w fotelikach zamontowanych przy niektórych rowerach. Starsze mają do wyboru aż dwa typy odpowiednio oznakowanych rowerków: 10 sztuk dla dzieci w wieku 4+ i tyle samo dla dzieci w wieku 6+ lat. Takie rowerki można znaleźć na trzech nowych stacjach: Malta Ski, Termy Maltańskie i Rondo Śródka.

– To prawdziwa rewolucja w Poznańskim Rowerze Miejskim – mówił Michał Dąbrowski z Nextbike Polska. – Poznańska sieć jest obecnie najbardziej zaawansowaną technologicznie siecią w Polsce. Na świecie funkcjonuje zaledwie kilka takich systemów, które mają stacje z rowerami dla dzieci i fotelikami.

Poznań testuje najnowocześniejsze rozwiązania – mówi z dumą prezydent Wudarski. – To podniesie atrakcyjność systemu. Nie jesteśmy jeszcze Wrocławiem czy Gdańskiem, jeśli chodzi o infrastrukturę rowerową, ale staramy się nadążać.

Zdaniem Daniela Wawrzyniaka, zastępcy dyrektora ZTM do spraw technicznych, system rowerów miejskich świetnie uzupełnia miejską komunikację. Jest też bardzo bezpieczny, a bezpieczeństwo jest niezwykle istotną kwestią przy organizacji systemu i samej konstrukcji wyposażenia sprzętu dla najmłodszych.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj