Nie będzie podwyżek opłat za wodę dla konsumentów i przedsiębiorców; będą obowiązywać opłaty takie jak w 2016 roku – poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek po posiedzeniu Rady Ministrów, na którym przyjęto m.in. projekt Prawa wodnego.

– Zgodnie z osobistą decyzją pani premier nie będzie żadnych podwyżek opłat za wodę, obowiązywać będą takie same opłaty jak w 2016 r. – zarówno te dotyczące przedsiębiorców, jak i konsumentów – powiedział PAP Bochenek.

Samorządowcy przeciw podwyżkom

W poniedziałek sejmik województwa śląskiego zaapelował przeciw podwyżkom opłat za wodę, który w oficjalnym oświadczeniu wyraził “głębokie zaniepokojenie i sprzeciw wobec propozycji rozwiązań w nowym prawie wodnym przygotowywanym przez Rząd RP”.

– Skutkiem wprowadzenia zakładanych rozwiązań w województwie śląskim będzie wzrost cen wody średnio o około 20 proc. Uderzy to bezpośrednio w budżety gospodarstw domowych. Będą one także dotknięte podwyższonymi kosztami usług i produktów wytwarzanych z wykorzystaniem wody – zapowiadali radni.

– Apelujemy do Rządu RP o wycofanie się z tych propozycji. Zwracamy się do parlamentarzystów o zaangażowanie w proces legislacyjny, tak aby w konsekwencji nieprzemyślanych decyzji nie uchwalono złego prawa – mówili w poniedziałek radni sejmiku województwa śląskiego.

To nie pierwszy taki apel na Śląsku – przypomina portal money.pl. Na początku miesiąca podobny apel wystosował marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, zaznaczając, że podniesienie opłat za wodę będzie zbyt drastyczne i uderzy po kieszeni każdego obywatela.

Nowe Prawo wodne

Przypominamy, że projekt ustawy Prawo wodne przygotowany przez Ministerstwo Środowiska zakłada m.in., że w Polsce ma powstać nowa spółka Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Podmiot przejmie majątek i kompetencje regionalnych zarządów gospodarki wodnej oraz samorządów, m.in. w zakresie wydawania pozwoleń wodnoprawnych. Będzie też pobierać nowe opłaty, których jeszcze w Polsce nie było: za korzystanie z wód powierzchniowych z rzek, stawów i jezior i za czerpanie wód podziemnych.

– Obecnie budżet Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej jest planowany z roku na rok, co utrudnia planowanie i realizację wszelkich inwestycji wodnych. Przykładem tu jest stopień wodny Malczyce, którego budowa się ciągnie wiele lat. W związku z tym, aby uniknąć w przyszłości takich problemów jest potrzebna jedna sprawnie działająca organizacja, jeden zarządca, czyli „Wody Polskie”, który będzie te wszystkie inwestycje prowadził – powiedział A. Szweda-Lewandowski. Minister dodał również, że „Wody Polskie” będą docelowo samowystarczalną instytucją, dotacja budżetowa dla tego organu będzie stopniowo wygaszana.

W projekcie ustawy Prawo wodne zaplanowano także powołanie  Krajowego Regulatora Cen Wody. Jego rolą będzie regulowanie cen wody dla odbiorców indywidualnych tak, aby była ona racjonalna i uzależniona od faktycznego kosztu za usługi wodne.

Z najnowszym tekstem projektu nowelizacji ustawy Prawo wodne można zapoznać się TUTAJ.

Źródło: kurier.pap.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj