W związku z wysokim stężeniem niebezpiecznych dla zdrowia pyłów w powietrzu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski skierował do marszałków, radnych województwa, burmistrzów i wójtów małopolskich gmin apel.

Majchrowski zwrócił się z propozycją budowy koalicji ludzi dobrej woli, której zadaniem będzie podjęcie na obszarze województwa małopolskiego działań na rzecz poprawy jakości powietrza.

Prezydent przypomniał również, że w najbliższy poniedziałek na sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego radni podejmą decyzję w sprawie tzw. uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego. Będzie ona stanowić uzupełnienie regulacji prawnych, które wprowadzono w ubiegłym roku dla Krakowa.

Jacek Majchrowski wyraża nadzieję, że regulacja ta będzie wsparciem prowadzonych od lat na terenie Gminy Miejskiej Kraków działań na rzecz ograniczania emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

– Mam także nadzieję, że już wkrótce, nie tylko jako miasto ale również cały region, będziemy mogli z zadowoleniem prezentować wyniki naszych działań obejmujące nie tylko znaczącą liczbę zlikwidowanych starych, pozaklasowych palenisk na paliwa stałe ale również, co najważniejsze zaczniemy oddychać dobrej jakości powietrzem. Dlatego też z uznaniem przyjmuję kolejną tego typu inicjatywę realizowaną przez Zarząd Województwa Małopolskiego – mówił prezydent.

W swoim apelu prezydent zachęcił również małopolskich samorządowców do podejmowania na terenie ich gmin działań mających na celu likwidację problemu niskiej emisji.

– Licząc na Państwa przychylność i zrozumienie przypominam, że wszyscy działamy pod presją czasu. Efektem skierowanej przez Komisję Europejską w 2015 r. do Trybunału Sprawiedliwości UE, skargi przeciwko Polsce za długotrwałe łamanie norm jakości powietrza zapisanych w dyrektywach Unii Europejskiej mogą być już niedługo znaczące kary finansowe nałożone na nasz kraj – stwierdził Majchrowski.

I dodał, że najgorsze jest jednak to, że wszyscy bez wyjątku, niezależnie od sympatii politycznych i światopoglądowych, poniosą tragiczne konsekwencje zdrowotne związane z niską jakością powietrza, którym oddychamy, dlatego należy działać szybko.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. DZIWNE TO JEST żE WŁADZE CHCĄ KONTROLOWAĆ TYSIĄCE UŻYTKOWNIKÓW MAŁYCH PIECÓW ZAMIAST KILKU PRODUCENTÓW I HANDLARZY TRUJĄCYCH OPAKOWAŃ. OD SETEK LAT LUDZIE PALILI DREWNEM I WĘGLEM BEZ SZKODY DLA ZDROWIA A TERAZ SĄ PROBLEMY W ZWIĄZKU Z MNÓSTWEM TANICH OPAKOWAŃ Z TRUJĄCYCH TWORZYW.ZAKAZ STOSOWANIA SZKODLIWYCH PO SPALENIU OPAKOWAŃ ZMNIEJSZY TAKŻE SZKODLIWOŚĆ KOMUNALNYCH SPALARNI KTÓRE TYLKO TEORETYCZNIE SĄ NIESZKODLIWE.

Skomentuj