Europejski Zielony Ład musi uzyskać akceptację społeczną, żeby stać się faktem – podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Według prezydent, kluczowa jest tu rola samorządów.

W opinii Zdanowskiej, samorządy mają do odegrania decydującą rolę przede wszystkim w procesie zmiany mentalności społeczeństwa.

– Żeby Zielony Ład zaistniał w naszej świadomości, żeby stał się faktem, jeśli chodzi o jego oddziaływanie na nasze życie codzienne, musi uzyskać akceptację społeczną i zrozumienie społeczne. Jak przekonać (do zmian) osobę, która mieszka w budynku, który ma piec węglowy, a często w tym piecu pali się wszystkim, czym popadnie, żeby ograniczyć koszty? – mówiła prezydent Łodzi.

Dodała, że temu ma także służyć Porozumienie burmistrzów, czyli największy na świecie ruch na rzecz lokalnego klimatu i energii na poziomie miast. Prezydent Łodzi jest ambasadorką Komitetu Regionów ds. Porozumienia Burmistrzów i Paktu na rzecz Klimatu.

 

Fundusz Odbudowy również na Europejski Zielony Ład

Zdanowska przypomniała, że praktycznie we wszystkich środkach unijnych, które będą dostępne w ramach nowej perspektywy, także  „tych szczególnych, które pojawiły się w związku z pandemią”, czyli Funduszu Odbudowy (Next Generation EU), ponad 30 proc. środków musi być wydatkowanych na ideę Europejskiego Zielonego Ładu.

– W Łodzi od dłuższego czasu robimy wszystko, żeby wyprzedzać niekiedy ideę Europejskiego Zielonego Ładu. To są przede wszystkim kwestie związane z zeroemisyjnością, nowoczesny transport, zakup nowoczesnego taboru, rozwój infrastruktury torowo-sieciowej, ponieważ w Łodzi transport publiczny jest przede wszystkim oparty na liniach tramwajowych – zaznaczyła prezydent miasta.

Według Zdanowskiej, bardzo istotne są również wszystkie działania związane z ograniczaniem emisji wynikającej z funkcjonowania budynków, m.in. termomodernizacja.

– To są olbrzymie nakłady środków, które w tej chwili przekazujemy na rewitalizację budynków, w ramach których dostosowujemy je do współczesnych norm i współczesnych potrzeb – podkreśliła Zdanowska i dodała, że ważne jest również odbetonowywanie miasta, czyli likwidowanie tych olbrzymich źródeł, wysp ciepła, które są w miastach. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że miasta stanowią 3 proc. powierzchni globu, a powodują przeszło 70 proc. emisji gazów cieplarnianych, to pokazuje, z czym my się tak naprawdę mierzymy.

Porozumienie burmistrzów liczy ponad 10 tys. sygnatariuszy, którzy otrzymują wsparcie techniczne i wytyczne finansowe do opracowania i wdrożenia planów w zakresie energii i klimatu.

Czytaj więcej

3 Komentarze

  1. Jak to czytam to…. 10 % długości lini tramwajowych w Ł0dzi, jest wyłączona z użytkowania. Powodem jest ich stan techniczny. Po reformie MPK, ucięto ilość kursów. Ta Kobieta powinna zostać anty-twarzą takiej, akcji a nie jej ambasadorem.

  2. Niech ta Pani najpierw zmieni mentalność od od siebie. Bo z ekologią przez ostatnie 12 lat nie ma nic wspólnego. Na stadiony i sport dla nielicznych wydała ponad miliard złotych, na usunięcie pieców z centrum tylko około 50 milionów. Chciała wyciąć w pień cały Brus pod deweloperkę. I tak wiele można wymieniać.

Skomentuj