Rzecznik rządu premier Beaty Szydło został mianowany pełnomocnikiem Ministerstwa Środowiska do spraw organizacji szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

Rafał Bochenek został powołany na stanowisko przez ministra Henryka Kowalczyka i będzie jego pełnomocnikiem ds. organizacji COP24. W latach 2016-2017 Bochenek był rzecznikiem prasowym w rządzie premier Beaty Szydło, piastował także stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dotychczas za kwestie związane z COP24 odpowiadał przede wszystkim wiceminister Paweł Sałek. Został on jednak odwołany na początku marca razem m.in. z Piotrem Woźnym, który w resorcie przedsiębiorczości i technologii odpowiadał za ochronę powietrza i problem smogu w Polsce.

Decyzja o tym, że szczyt klimatyczny COP24 odbędzie się w Katowicach zapadła w połowie 2017 r. O organizację wydarzenia walczył też Gdańsk. Ostatecznie wybrano jednak stolicę Śląska ze względu na bycie “wzorcowym przykładem dynamicznej przemiany z regionu przemysłowego w nowoczesną metropolię”.

W listopadzie 2017 r. prezydent Katowic Marcin Krupa wyraził nadzieję, że podczas szczytu klimatycznego COP24 zostanie przyjęty “protokół z Katowic” na wzór tego z Kioto. – To byłby absolutny sukces kolejnego szczytu klimatycznego – mówił wówczas Krupa.

Szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych COP24 odbędzie się w grudniu 2018 r. Polska zorganizuje to wydarzenie po raz trzeci. Wcześniejsze edycje odbyły się w Warszawie (2013 r.) i Poznaniu (2008 r.).

Szczyt klimatyczny COP24 odbędzie się w Katowicach

Czytaj więcej

Skomentuj